Piątek, 7 maja 2021. Imieniny Augusta, Gizeli, Ludomiry

Prawomocny wyrok dla trzech sprawców makabrycznego zabójstwa sprzed 5 lat

2013-03-15 07:57:48 (ost. akt: 2013-03-15 07:59:56)

Podziel się:

Dyżurny makowskiej Policji w dniu 31 marca 2008 roku odebrał telefon, w którym został poinformowany o ujawnieniu zwłok mężczyzny na terenie posesji na ulicy Cmentarnej w Makowie Mazowieckim.

Policjanci, którzy udali się na miejsce na schodach koło domu ujawnili zwłoki Lucjana K. Na ciele mężczyzny widać było liczne obrażenia, które ewidentnie wskazywały na celowe działanie, zmierzające do pozbawienia mężczyzny życia. Natychmiast na miejsce została skierowana grupa dochodzeniowo-śledcza makowskiej policji, która przystąpiła do zabezpieczania śladów mogących przyczynić się do ustalenia sprawców zabójstwa.
Z wstępnych ustaleń wynikało, że Lucjan K. był starszą osobą, mieszkającą samotnie. Ostatni raz widziany był koło godziny 19.00 w dniu 28 marca 2008 roku. Do jego domu dostało się co najmniej dwóch mężczyzn. Pierwsze ciosy zostały zadane Lucjanowi K. w jego sypialni. Spowodowały one u niego obfite krwawienie. Mężczyzna podjął próbę ucieczki, o czym wskazywały pozostawione w mieszkaniu ślady krwi. Jak później ustalono Lucjan K. miał na swoim ciele ponad 130 ran ciętych i kłutych, które zadawane były siekierą i nożem.
Odnalezienie sprawców zabójstwa mężczyzny stało się priorytetem makowskiej policji. Sprawa od samego początku nie należała do prostych, ze względu na to, że nie było naocznych świadków zdarzenia, jak również to, że policja została powiadomiona o tym dopiero dwa dni po zajściu.
Ciężka i wytężona praca policjantów – czynności procesowe, operacyjne, po upływie dwóch miesięcy od zabójstwa dały podstawy do zatrzymania trzech mężczyzn – mieszkańców Makowa Mazowieckiego: Krzysztofa W. (w momencie zatrzymania lat 21), Łukasza K. (w momencie zatrzymania lat 25), Łukasza J. (w momencie zatrzymania lat 22). Mężczyźni ci wielokrotnie karni już byli za przestępstwa przeciwko życiu. We wszystkich czynnościach aktywnie uczestniczyli Prokuratorzy Prokuratury Rejonowej w Przasnyszu, którzy po przesłuchaniach podejrzanych wystąpili o ich tymczasowe aresztowanie do Sądu. Sąd Rejonowy w Przasnyszu zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania wobec wszystkich podejrzanych.
W lutym 2009 roku Prokuratura Rejonowa w Przasnyszu wniosła akt oskarżenia przeciwko tym mężczyznom zarzucającym im zabójstwo Lucjana K. ze szczególnym okrucieństwem. Rok po wniesieniu aktu oskarżenia Sąd Okręgowy w Ostrołęce wszystkich trzech mężczyzn skazał na dożywotnie pozbawienie wolności. Podejrzani o zabójstwo mężczyźni wnieśli do Sądu o apelację, która zakończyła się skazaniem Łukasz J. na 10 lat pozbawienia wolności, a dwaj pozostali mężczyźni zostali uniewinnieni. Prokuratura Rejonowa w Przasnyszu nie zgadzając się z wyrokiem, który zapadał złożyła również apelację. Tym razem Sąd Okręgowy w Ostrołęce skazał wszystkich trzech mężczyzn na karę 25 lat pozbawienia wolności. Również tym razem podejrzani wnieśli o apelację. Sąd Apelacyjny w Białymstoku w dniu 28 lutego 2013 roku podtrzymał wyrok Sądu Okręgowego w Ostrołęce orzekając względem mężczyzn karę 25 lat pozbawienia wolności. Wyrok jest prawomocny, a mężczyźni przebywają w Zakładzie Karnym.


Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. kosdd #1023917 | 15 mar 2013 11:12

  Wyjdą za dobre sprawowanie.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. sprawiedliwy #1023913 | 41.228.*.* 15 mar 2013 11:09

   Kara smierci za taki czyn sie nalezy.We wiezieniu dokona sie sprawiedliwosc

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz