Wtorek, 20 kwietnia 2021. Imieniny Agnieszki, Amalii, Czecha

Warszawa i okolice z sygnałem cyfrowym

2013-03-23 17:11:19 (ost. akt: 2013-03-23 17:17:52)

Autor zdjęcia: http://www.sxc.hu

Podziel się:

Jak informuje rzecznik wojewody samorządowcy, strażacy, nauczyciele, harcerze i uczniowie szkół technicznych włączyli się w kampanię informacyjną o naziemnej telewizji cyfrowej przed wyłączeniem sygnału analogowego z nadajników w Warszawie oraz 125 gmin. Wokół niej od 19 marca odbierają wyłącznie sygnał cyfrowy. Kolejne etapy wyłączenia analogu na Mazowszu nastąpią w czerwcu i lipcu 2013 roku.

Z pomocą samorządowców na terenie 21 powiatów rozdysponowano ponad 3 tysiące opracowanych przez Mazowiecki Urząd Wojewódzki plakatów z instrukcją, jak przygotować się do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej. Osobom starszym i niepełnosprawnym na terenach wiejskich szczególną pomoc nieśli druhowie z ochotniczych straży pożarnych. Dysponując odpowiednim sprzętem oraz zaufaniem w lokalnym środowisku, pomagali w czynnościach technicznych związanych z zamontowaniem dekodera lub anteny. Kampania informacyjna nie byłaby możliwa bez zaangażowania setek osób w naszym województwie. Do informowania o zmianie sygnału telewizji włączyli się m.in. prezydenci, burmistrzowie i wójtowie gmin, które są objęte sygnałem z wyłączonych nadajników, organizacje pozarządowe, straż pożarna. Staraliśmy się dotrzeć z informacją o zmianie sygnału z analogowego na cyfrowy do każdego mieszkańca – powiedziała Katarzyna Jakowicka, pełnomocnik wojewody mazowieckiego ds. cyfryzacji.
Kampania informacyjna przyniosła oczekiwany skutek. Z informacji uzyskanych od samorządów wynika, że sygnał był dostępny. Jedynie pojedyncze osoby sygnalizowały brak telewizji, z powodu nieprzystrojenia odbiornika – powiedział Jacek Kozłowski, wojewoda mazowiecki. Problemy zgłaszane do regionalnej delegatury UKE dotyczyły głównie zagadnień technicznych, związanych z dekoderami i antenami oraz zanikiem niektórych programów. Nie było też potrzeby podejmowania interwencji technicznych w terenie – powiedział Zygmunt Słomiński, dyrektor delegatury UKE w Warszawie. Obecnie w naziemnej telewizji cyfrowej dostępnych jest 18 programów, nadawanych z trzech multipleksów cyfrowych (MUX). Oferta ta jest bezpłatna (poza obowiązkiem opłaty abonamentu radiowo-telewizyjnego. Zaletami nadawania cyfrowego, w porównaniu do nadawania analogowego jest także lepsza jakość dźwięku i obrazu, równoległe nadawanie kilku ścieżek dźwiękowych oraz danych dodatkowych (np. napisów).

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB