Sobota, 10 kwietnia 2021. Imieniny Borysławy, Makarego, Michała

Szelków: Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu na terenie gminy Szelków

2013-03-27 19:34:14 (ost. akt: 2013-03-27 19:35:18)

Autor zdjęcia: Agnieszka Czarnecka

Podziel się:

W dniu 26 marca 2013 r., o godz. 13.20 dokonano inauguracji projektu „Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu na terenie gminy Szelków”. Gospodarzem konferencji otwierającej w Starym Szelkowie był Wójt Gminy Szelków Arnold Maciej Grossmann.

Realizacja projektu możliwa jest dzięki uzyskaniu dofinansowania z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach działania 8.3 Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu – eInclusion Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Wysokość środków pozyskanych przez Gminę Szelków to 2 814 142,50zł.
Konferencja otwierająca projekt w Szelkowie zgromadziła kilkadziesiąt osób, a wśród gości dominowali mieszkańcy gminy zainteresowani udziałem w projekcie. Celem projektu realizowanego w Gminie Szelków jest dostarczenie 50 komputerów z dostępem do Internetu osobom zagrożonym wykluczeniem cyfrowym z powodu ubóstwa lub niepełnosprawności. Uczestnicy nauczą się posługiwać niezbędnymi urządzeniami i oprogramowaniem, co wyrówna ich szanse w dostępie do informacji, wiedzy i alternatywnych sposobów zdobywania kwalifikacji. W ramach projektu powstanie także platforma cyfrowa ze szkoleniami e-learningowymi. Ponadto, poprzez platformę odbiorcy będą mogli zgłaszać problemy techniczne związane z obsługą sprzętu lub Internetu, komunikować się z koordynatorami projektu i między sobą.
„Projekt został tak pomyślany aby stworzyć infrastrukturę, która wszystkim mieszkańcom da możliwość dostępu do bezprzewodowego darmowego Internetu. Dzięki temu nasza gmina dołączy do gmin otwartych na świat, dynamicznie rozwijających się inwestujących w człowieka i nowoczesne technologie. Jestem zwolennikiem dawania wędki, a nie ryby. Ten projekt jest doskonałym dowodem tej tezy.” – mówi Wójt Gminy Szelków Arnold Grossman.
Historia projektu sięga pierwszej połowy 2011 r., kiedy rozpoczęły się pierwsze rozmowy między Gminą Szelków a firmą Euro Grant, odpowiedzialną za pozyskanie funduszy na projekt. Kolejnym kamieniem milowym w rozwoju projektu było podpisanie umowy z wykonawcą – Konsorcjum Ericpol Sp. z o.o. i NTT S.A. – co nastąpiło 20 lutego 2013r. Realizacja projektu przewidziana jest do października 2020 r. W bieżącym roku planowane są intensywne działania budowlane, aby w ciągu 12 miesięcy dostarczyć Internet do wszystkich gospodarstw domowych objętych projektem. „W chwili obecnej pracujemy nad planem radiowej sieci telekomunikacyjnej, który umożliwi takie położenie wież radiowych, aby zmaksymalizować zasięg Internetu w Gminie. W połowie roku chcemy wybudować pierwszy maszt na budynku szkoły, co pozwoli dostarczyć Internet niezbędny do przeprowadzenia szkoleń” - mówi Szymon Nowakowski, kierownik projektu z firmy Ericpol. Już na początku marca 2013 r. została dostarczona i uruchomiona edukacyjna platforma cyfrowa.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB