Czwartek, 13 maja 2021. Imieniny Agnieszki, Magdaleny, Serwacego

Duże problemy małych organizacji

2013-04-19 07:12:47 (ost. akt: 2013-04-19 07:15:08)

Podziel się:

W powiecie makowskim jest zarejestrowanych 130 organizacji pozarządowych: różnego rodzaju stowarzyszeń, klubów i fundacji. Jednak wiedza na temat tego czym się zajmują i z czego się utrzymują jest wśród mieszkańców znikoma. Czy wynika to z ich aktywności? Zapewne nie, choć z tą też bywa różnie.

Właściwie, to na palcach jednej ręki można byłoby wymienić organizacje, których działalność jest mieszkańcom Makowa powszechnie znana. Do wyjątków bowiem należy podanie do publicznej wiadomości, co dana organizacja zrobiła i ile to kosztowało. Jak dotąd o taką prezentację zwrócił się do naszej redakcji tylko makowski oddział Polskiego Związku Niewidomych, kierowany przez Elżbietę Dębek i Stowarzyszenie Diabetyków, którego prezes Stanisław Rulka przedstawia czasem efekty swojej działalności. Nic więc dziwnego, że na zadane przez nas pytanie: „jakie zna pan/pani organizacje pozarządowe”, makowianie wymieniali najczęściej: Klub Seniora, Klub Sportowy „Makowianka”, Stowarzyszenie Diabetyków, Polski Związek Niewidomych, Związek Harcerstwa Polskiego, Towarzystwo Miłośników Ziemi Makowskiej, Fundację ”O Uśmiech Dziecka”. Niewielu naszych rozmówców wiedziało z czego oprócz składek, organizacje pozarządowe realizują swoje zadania statutowe.
Są oferty, nie ma chętnych
Możliwości finansowania organizacji pozarządowych jest, jak się okazuje, wiele np.: współpraca z biznesem na zasadzie sponsoringu, darowizn finansowych, rzeczowych czy usług, darczyńcy indywidualni, imprezy publiczne połączone ze zbiórkami pieniędzy, sprzedaż cegiełek, skarbonki w miejscach publicznych, działalność gospodarcza, 1% odpis z podatku dochodowego oraz granty i dotacje od ośrodków rządowych i samorządowych. I właśnie tym ostatnim czyli dotacjom z budżetu państwa poświęcone było spotkanie przedstawicieli Wojewody Mazowieckiego i Kuratorium Oświaty i Wychowania z liderami organizacji pozarządowych z powiatu makowskiego. A konkretnie, chodziło o przedstawienie planowanych przez te instytucje otwartych konkursów ofert na 2013 rok i zachęcenie organizacji do składania wniosków.

Więcej w papierowym wydaniu Kuriera Makowskiego

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB