Niedziela, 7 marca 2021. Imieniny Flicyty, Kajetana, Pauli

Wojciech Olejniczak: Rolę powiatów mogą przejąć gminy

2013-04-21 13:21:10 (ost. akt: 2013-04-21 13:21:27)

Podziel się:

O zagrożeniach czekających na samorządy, likwidacji powiatów i jakości życia mieszkańców po wejściu do Unii Europejskiej rozmawiamy z Wojciechem Olejniczakiem, europosłem SLD.

Ważnym osiągnięciem polskiej transformacji było utworzenie samorządów. Jednak raport profesora Hausnera o samorządzie w Polsce wskazuje na wiele niedociągnięć w tym sektorze.

Tak to prawda, raport wskazuje na problemy finansowe samorządów, nieład w gospodarce przestrzennej, niezdolność do prognozowania własnego rozwoju, słabą kondycję lokalnych wspólnot. Obserwujemy duże rozwarstwienie materialne. Samorządy nie rozwijają się równomiernie. Analizując działający obecnie system samorządu, trzeba się zastanowić nad funkcjonowaniem powiatów, których role i funkcje spokojnie mogą przejąć urzędy miast i gmin. Warto zastanowić się również nad istnieniem gmin położonych wokół miast.

Myśli Pan, że samorządy są przygotowane do tego, aby sięgnąć po pieniądze z nowego rozdania w Unii Europejskiej?

W nowej unijnej perspektywie pieniądze będą wydawane w nowy sposób. Będą liczyły się inwestycje nastawione na rozwój, i poprawę jakości życia zwykłego mieszkańca. Bardzo ważnym czynnikiem będzie pobudzanie przedsiębiorczości i tworzenie rzeczywistych miejsc pracy. Tylko takie działania pozwolą na poprawę jakości życia.

Do Przasnysza przyjechał Pan na spotkanie z młodzieżą z jakimi wspomnieniami Pan odjedzie?
- Ciekawa koncepcja spotkania. Zaskoczony byłem dojrzałością osób, które brały udział w dyskusji. Wyraźnie widać, że polityka zeszła na poziom powiatu, gmin. Ludzie żyją tymi kwestiami, rozmawiają w domach a młodzież stara się zrozumieć rzeczywistość.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB