Niedziela, 11 kwietnia 2021. Imieniny Filipa, Izoldy, Leona

Konkurs patriotyczny "KTO TY JESTEŚ?"

2013-04-21 20:31:17 (ost. akt: 2013-04-21 13:33:59)

Podziel się:

Chwytajcie za pióra!” – tak zatytułowany był artykuł w jednym z regionalnych tygodników, w którym autorka zachęcała do wzięcia udziału w konkursie literackim, ogłoszonym przez Gminny Ośrodek Kultury w Krasnosielcu.

Inspiracją do pomysłu była, przypadająca w styczniu tego roku, setna rocznica śmierci Władysława Bełzy – neoromantycznego piewcy polskości, autora m.in. znanego wszystkim dzieciom wierszyka „Wyznanie wiary dziecięcia polskiego”, zaczynającego się od słów „Kto ty jesteś? – Polak mały”.

Konkurs znalazł zainteresowanie ponad 50 osób, głównie dzieci, ale także młodzieży i bardzo dorosłych mieszkańców powiatu makowskiego. Forma prac była dowolna: esej, rozprawka, wiersz. Każdy sposób operowania polskim słowem pisanym mógł posłużyć do zaprezentowania swoich refleksji na temat patriotyzmu, polskości i uzdolnień literackich.

Uroczystość ogłoszenia wyników i wręczenia nagród laureatom odbyła się 15 kwietnia, w Urzędzie Gminy w Krasnosielcu. Przed wręczeniem dyplomów i nagród, wójt gminy, Paweł Ruszczyński dziękował dyrektor GOK Beacie Heromińskiej za wspaniały pomysł na konkurs oraz wyraził wdzięczność i wzruszenie faktem, że w tak wielu osobach, hasło „Kto ty jesteś” obudziło potrzebę opowiedzenia o swoim pojmowaniu patriotyzmu.

Najlepsze prace, w każdej z czterech kategorii wiekowych, zrecenzowała, sympatycznie zabarwiając doznaniami osobistymi, wyraźnie podbudowana szacunkiem do polskości w nadesłanych utworach, emerytowana polonistka, Krystyna Artemiuk – przewodnicząca komisji oceniającej.

Dwie z nagrodzonych, pracę Anny Skoniecznej - pracownika Starostwa Powiatowego oraz Tadeusza Kruka – znanego regionalisty Ziemi Krasnosielckiej, opublikujemy na naszej stronie w przededniu Dnia Flagi.

dr inż. Joanna Rzepka

Dyrektor Wydziału Rolnictwa, Ochrony Środowiska,

Promocji i Rozwoju Gospodarczego Starostwa Powiatowego

w Makowie Mazowieckim


Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB