Piątek, 14 maja 2021. Imieniny Bonifacego, Julity, Macieja

PCPR szuka rodzin zastępczych

2013-04-24 08:32:02 (ost. akt: 2013-04-24 08:33:56)

Podziel się:

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie poszukuje chętnych do pełnienia funkcji rodziny zastępczej. - Jeśli masz otwarte serce i możesz przyjąć do rodziny dziecko pozbawione domu zgłoś się do nas - apelują pracownicy PCPR.

W powiecie makowskim pod opieką rodzin zastępczych jest ok. 70 dzieci. Piszemy około, bo liczba ta jest zmienna. – Mamy zarejestrowanych 13 rodzin spokrewnionych, 14 nie zawodowych i 8 zawodowych, w tym dwie pełniące funkcję pogotowia rodzinnego – mówi dyrektor PCPR Iza Kotarba.
Z rodzinami będzie pracował asystent i koordynator
W ubiegłym roku weszła w życie nowa ustawa o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. Jej głównym założeniem jest wsparcie rodzin biologicznych, aby jak najmniej dzieci trafiało do pieczy zastępczej. Ustawa wprowadza tzw. asystentów rodziny na poziomie gminy, którzy mają bezpośrednio pracować z rodziną, pomagać jej w rozwiązywaniu problemów wychowawczych i bytowych oraz koordynatorów pieczy zastępczej w Powiatowych Centrach Pomocy Rodzinie, których zadaniem jest m.in.: kierowanie na terapię, warsztaty, zgłaszanie do ośrodków adopcyjnych dzieci z uregulowaną sytuacją prawną, pomoc usamodzielniającym się wychowankom.
Nie ma deficytu, ale jest potrzeba
- Wprawdzie w naszym powiecie nie mamy jeszcze deficytu rodzin zastępczych, ale ta sytuacja może się w każdej chwili zmienić. Chcemy mieć rezerwę. Obecnie, jedna z naszych rodzin wymaga szkolenia. Poszukujemy więc kandydatów do stworzenia grupy. Mamy też dzieci z pogotowia rodzinnego, które mają nieuregulowaną sytuację prawną. Istnieje więc możliwość, że rodzice będą pozbawieni władzy rodzicielskiej. Chodzi o to, żeby te dzieci trafiły do rodziny, a nie do domu dziecka – mówi koordynator pieczy zastępczej w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie Joanna Straszak.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB