Sobota, 15 maja 2021. Imieniny Dionizego, Nadziei, Zofii

Nie każdy może zarabiać jak piłkarz

2013-04-24 17:42:36 (ost. akt: 2013-04-24 12:43:43)

Podziel się:

Z młodzieżą Zespołu Szkół im. Żołnierzy AK spotkali się specjaliści z firmy doradczej SMG/KRC Poland HR. Rozmawiano o sytuacji na rynku pracy, etapach planowania kariery zawodowej, poznawaniu siebie, zawodach i branżach przyszłości oraz wielu innych ciekawych zagadnieniach dotyczących pracy.

Spotkanie z Agatą Bąk, doradcą zawodowym i Romanem Kraczlą, prezesem firmy doradczej SMG/KRC HR zorganizował Jan Miecznikowski, przewodniczący Rady Rodziców ZS. – To spotkanie jest szczególnie ważne dla maturzystów, którzy wkrótce opuszczą szkołę. Nie wszyscy będą kontynuowali naukę, ci co zostaną w domu zapewne zechcą podjąć próbę znalezienia pracy. Zaprosiliśmy więc specjalistów, którzy podpowiedzą im jak się z tym problemem zmierzyć. Natomiast pozostałym uświadomią, że o karierze zawodowej należy zacząć myśleć na początku, albo jeszcze przed wyborem szkoły średniej – mówi Jan Miecznikowski.
Rynek pracy bez złudzeń
Specjaliści nie mieli dla młodzieży dobrych informacji w zakresie aktualnej sytuacji na rynku pracy. Ze statystyk wynika bowiem, że bezrobocie wśród osób do 30 roku życia jest w woj. mazowieckim bardzo duże. – Kończąc szkołę średnią, nie macie tak naprawdę nic, co mogłoby skłonić pracodawcę do zatrudnienia - mówiła Agata Bąk. Doradcy zwrócili uwagę młodzieży na to, jak ważna w kształtowaniu przyszłości zawodowej jest analiza własnych umiejętności. Sugerowali też, aby na każdym etapie nauki, od gimnazjum począwszy odbywać wakacyjne praktyki, podejmować pracę w wolontariacie i zdobywać doświadczenie, które można będzie wykazać w CV i które będzie argumentem w rozmowach z pracodawcą.
– Nie każdy może zarabiać jak piłkarz, bo nie każdy ma predyspozycje aby nim zostać choć wydaje się, że to takie proste. Jeśli chcecie mieć pracę i dobrze zarabiać musicie w to włożyć maksimum wysiłku – przekonywał Roman Kraczla. Doradcy, jako bardzo ważne podkreślali też samokształcenie. Zaproponowali szkole kolejne spotkanie w formie warsztatów.
Nie wszyscy uczniowie wytrzymali do końca. Ci, co zostali nie żałują. – To był bardzo interesujący wykład – mówili. – Otrzymaliśmy wiele cennych informacji i wskazówek, z których na pewno skorzystamy.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB