Niedziela, 28 lutego 2021. Imieniny Ludomira, Makarego, Wiliany

Pomówienie na facebooku, prokurator zwraca się o pomoc do Stanów Zjednoczonych

2013-04-26 12:12:41 (ost. akt: 2013-04-26 12:12:21)

Podziel się:

Przasnyska prokuratura ściśle współpracuje z organami śledczymi z innych krajów. Nie tak dawno jak ustalił Kurier, śledczy wysłali wniosek o pomoc prawną do odpowiednich organów w Stanach Zjednoczonych. Sprawa dotyczy pomówienia na facebooku, usługa społecznościowa ulokowana jest na amerykańskich serwerach.

W rozmowie z naszym dziennikarzem prokurator nie chciał mówić o przedmiocie prowadzonego postępowania. Bardziej skupił się na procedurze i pomocy prawnej wystosowanej do państw obcych, nie tylko tych ze stowarzyszenia europejskiego. – W dobie internetu i rozwoju portali społecznościowych, sklepów internetowych czy innych podobnych usług, bardziej aktywna jest współpraca międzynarodowa wśród prokuratorów. W tej sprawie już od dawna funkcjonuje przy Ministerstwie specjalny departament, który zajmuje się tłumaczeniem i właściwością poszczególnych instytucji. W przypadku Unii Europejskiej problemu nie ma, ponieważ współpraca jest praktycznie doraźna, ale pomiędzy państwami, gdzie mamy podpisane umowy bilateralne lub w ogóle ich brak – procedura może trochę potrwać – wyjaśnia Artur Folga. – Otrzymaliśmy kiedyś wniosek o pomoc prawną z Litwy. Zatrzymaliśmy litewskiego kierowcę i przedstawiliśmy mu zarzuty. W naszym porządku prawnym popełnił on przestępstwo, w porządku litewskim wykroczenie – wspomina.
Facebook jest amerykanski
Jakiś czas temu zawiadomiono prokuraturę o przestępstwie pomówienia za pośrednictwem facebooku. – Chcąc ustalić pewne dane musimy się zwrócić do administratora z tym, że cały system tego portalu utrzymywany jest na serwerze amerykańskim, w związku z tym wystosowaliśmy pismo do organów ścigania Stanów Zjednoczonych – wyjaśnia. – Dzisiaj uzyskanie adresu IP, zarówno statycznego jak i dynamicznego nie jest kłopotem. To tylko kwestia czasu – mówi.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB