Czwartek, 13 maja 2021. Imieniny Agnieszki, Magdaleny, Serwacego

Europejski Dzień Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego

2013-05-03 12:26:21 (ost. akt: 2013-05-03 12:26:11)

Autor zdjęcia: Archiwum Redakcji

Podziel się:

6 maja obchodzony będzie Europejski Dzień Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, którego hasłem przewodnim jest „Bezpieczeństwo pieszych – niechronieni uczestnicy ruchu drogowego w miastach”. Jak ważne jest to zagadnienie pokazują policyjne statystyki.

Piesi, rowerzyści i motorowerzyści nazywani są „niechronionymi” uczestnikami ruchu drogowego, gdyż nie chronią ich żadne systemy wspomagające bezpieczeństwo czy chroniące przed skutkami urazów spowodowanych przez zdarzenia komunikacyjne.
Jak wynika z prowadzonych przez Wydział Ruchu Drogowego KWP w Radomiu analiz, w 2012 roku piesi przyczynili się do 272 wypadków drogowych, w następstwie których śmierć poniosło 77 osób, a 196 zostało rannych. Podstawową przyczyną wypadków spowodowanych przez pieszych było nieostrożne wejście na jezdnię przed jadącym pojazdem, które stanowiło aż 54%. Stanie na jezdni, leżenie - stanowi 12,9% ogólnej liczby wypadków spowodowanych przez pieszych. Nietrzeźwi piesi byli sprawcami 90 wypadków (co daje 33% udział w ogólnej liczbie wypadków spowodowanych przez pieszych), w następstwie których śmierć poniosło 21 osób a 70 zostało rannych.

Analizując dane statystyczne dotyczące okoliczności wypadków z udziałem pieszych należy jednoznacznie stwierdzić, że większość potrąceń pieszych (56,4%) ma miejsce po zmroku. Przy świetle dziennym odnotowano 43,6% ogółu wypadków z udziałem pieszych.

Jeszcze wyraźniej znaczenie warunków oświetleniowych jest widoczne w kontekście tragicznych skutków wypadków z udziałem pieszych.

Przy świetle dziennym zginęło 22,5% spośród wszystkich pieszych, a procent zabitych pieszych pomiędzy zmierzchem a świtem to aż 77,5%.

Przytoczone dane w sposób jednoznaczny wykazują zależność pomiędzy widocznością pieszych, a liczbą wypadków z ich udziałem i ich ciężkością.

Do zdecydowanej większości wypadków z udziałem pieszych dochodzi na obszarze zabudowanym, jednak w odniesieniu do wypadków ze skutkiem śmiertelnym zależność pomiędzy obszarem zabudowanym i niezabudowanym nie jest już tak oczywista. Rozkładają się one w przybliżeniu po połowie.

Pośród pieszych – ofiar wypadków drogowych najliczniejszą grupę stanowią ludzie w kategoriach wiekowych 40-59 lat i 60+.

W sumie stanowią oni prawie 73% pośród zabitych i 51% pośród rannych.

Analiza wypadków z udziałem pieszych wskazuje, że najwięcej wypadków śmiertelnych z udziałem pieszych występuje w miesiącach, w których wcześnie zapadający zmrok powoduje, że godziny szczytu komunikacyjnego przypadają na porę doby o ograniczonej widoczności, tj. zmierzch, noc i świt.

Przy okazji Europejskiego Dnia Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym policjanci chcą przypomnieć o konieczności przestrzegania przez wszystkich uczestników ruchu drogowego przepisów, a w szczególności kolejny raz zaapelować do pieszych o noszenie elementów odblaskowych, które często zapobiegają tragicznym w skutkach wypadkom.

Ponadto Komenda Wojewódzka Policji z siedzibą w Radomiu, we współpracy z Urzędem Miasta w Siedlcach i Krajowym Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, kierując się troską o stan bezpieczeństwa tzw. niechronionych uczestników ruchu drogowego, planuje przeprowadzenie w dniach 9 – 10 maja br. w Siedlcach II KRAJOWEJ DEBATY, pn. PIESZY – NIECHRONIONY UCZESTNIK RUCHU DROGOWEGO. Impreza odbędzie sie pod honorowym patronatem Komendanta Głównego Policji, nadinsp. Marka Działoszyńskiego. Debata jest przedsięwzięciem o charakterze edukacyjno-prewencyjnym, poświęconym bezpieczeństwu dorosłych uczestników ruchu drogowego, ze szczególnym uwzględnieniem pieszych. Jej pierwsza edycja miała miejsce 31 maja 2012 roku w Płocku i spotkała się szerokim oddźwiękiem społecznym.


Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB