Niedziela, 28 lutego 2021. Imieniny Ludomira, Makarego, Wiliany

222. rocznica uchwalenia Konstytucji

2013-05-03 12:27:23 (ost. akt: 2013-05-03 12:29:10)

Podziel się:

30 kwietnia 2013r. w Zespole Szkół im. Żołnierzy Armii Krajowej w Makowie Mazowieckim odbyła się uroczysta akademia z okazji 222. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja.

Uroczystość rozpoczęła się wprowadzeniem sztandaru szkoły i odśpiewaniem hymnu narodowego. Następnie uczniowie z klas: III TG, II RT, II LO2 i II LS pod kierunkiem pani Michaliny Kacprzyckiej zaprezentowali wyjątkową lekcję historii, przypominającą wydarzenia końca XVIII wieku, a także najważniejsze postulaty Konstytucji 3 maja. Podkreślili, iż w historii polskiego ustawodawstwa nie ma drugiego takiego dokumentu, którego pamięć byłaby równie droga i bliska całemu narodowi, jak Konstytucja 3 maja. Zaznaczyli również, że jako wielkie dzieło Sejmu Czteroletniego obowiązywała bardzo krótko, pomimo to miała ogromny wpływ na kształtowanie świadomości wielu pokoleń Polaków. Stała się - o czym szczególnie musimy dzisiaj pamiętać - jednym z fundamentów naszej narodowej tożsamości.
Podczas akademii Sara Smolińska i Paweł Bonisławski zaśpiewali pieśni patriotyczne. Szczególnie wzruszająco, w ich wykonaniu, zabrzmiał Polonez trzeciego maja oraz piosenka Tu wszędzie jest moja Ojczyzna.
Przedstawiony program zachęcił młodzież do zatrzymania się i refleksji nad trzema ważnymi dla Polaków słowami: Bóg, Honor, Ojczyzna.
Tym tak bardzo związanym z naszą historią słowom poświęcona była również prezentacja multimedialna, która zakończyła program.


Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB