Niedziela, 11 kwietnia 2021. Imieniny Filipa, Izoldy, Leona

133 dni - tyle trzeba czekać na wizytę na oddziale rehabilitacji

2013-05-15 13:05:19 (ost. akt: 2013-05-15 13:07:04)

Podziel się:

Kolejki w służbie zdrowia to chleb powszedni. Szybko można jedynie za pieniądze i prywatnie. Nasi dziennikarze sprawdzili w Narodowym Funduszu Zdrowia – jaki jest średni czas oczekiwania przyjęcia na poszczególny oddział w makowskim szpitalu. Rekordzistą jest rehabilitacja, ortopedia, fizjoterapia i okulistyka.

Osoba, której nie udzielono świadczenia opieki zdrowotnej w dniu zgłoszenia się do placówki medycznej powinna być wpisana na listę oczekujących na podstawie skierowania lekarza kierującego, jeżeli takie skierowanie jest wymagane. Przed wpisaniem pacjenta na listę oczekujących oceniany jest jego stan zdrowia - pod kątem rokowań dotyczących dalszego przebiegu choroby, występujących zagrożeń lub pogłębienia niepełnosprawności, występowania chorób towarzyszących mających wpływ na chorobę, z powodu której pacjent ma być leczony. Te kryteria pozwalają określić Pacjenta jako „przypadek pilny” lub „przypadek stabilny”. Sprawdziliśmy jaki jest stan oczekiwania. Na oddziale rehabilitacyjnym średni czas oczekiwania wynosi 133 dni, oczekujących jest ok. 190 osób. Do poradni chirurgii urazowo – ortopedycznej średni czas oczekiwania, to 21 dni. W przypadkach pilnych przyjmą nas od razu. Czas oczekiwania na ZOL wynosi miesiąc, do poradni okulistycznej musimy czekać 31 dni, 30 dni również będziemy czekać na przyjęcie do poradni gruźlicy i chorób płuc. Czas oczekiwania na przyjęcie do poradni kardiologicznej wynosi 32 dni. Do poradni neurologicznej musimy czekać 17 dni. Do poradni endokrynologicznej musimy oczekiwać 52 dni.

W stomatologii bez kolejek
W innych działach np. w pracowni fizjoterapii na przyjęcie musimy oczekiwać 69 dni, obecnie jest 76 osób oczekujących. Średni czas oczekiwania do poradni ortodontycznej wynosi 75 dni. W przypadku endoprotezoplastyki stawu biodrowego – czas oczekiwania wynosi 124 dni. W ośrodku rehabilitacji dziennej na przyjęcie trzeba oczekiwać aż 133 dni. W przypadku stomatologii kolejki są znikome, albo w ogóle ich nie ma. Dane opracowano na podstawie e-systemu kolejek oczekujących NFZ. Dane pochodzą z kwietnia 2013 r.


Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB