Czwartek, 13 maja 2021. Imieniny Agnieszki, Magdaleny, Serwacego

Ambitne plany nowego dyrektora

2013-05-22 08:03:36 (ost. akt: 2013-05-25 19:22:07)

Podziel się:

– Stając do konkursu zakładałem, że chciałbym go wygrać i tak się stało. Mam też nadzieję, że wytrwam do końca przewidzianego na 6 lat kontraktu i zrealizuję wszystkie planowane zadania – powiedział nam nowy dyrektor Wielgolewski w krótkiej rozmowie o przyszłości szpitala.

Czy szpital czekają jakieś zasadnicze zmiany?
Nie przewiduję takich. Nie mamy na dziś planów ograniczenia świadczeń, natomiast ich ilość zależy od NFZ, z którym tak jak dotychczas będziemy prowadzić negocjacje. Będziemy się starali aby ograniczenia płynące ze strony Funduszu były dla naszych pacjentów jak najmniej dotkliwe.
Macie państwo ambitne plany szczególnie w zakresie inwestycji środowiskowych.
To prawda, dużo będzie się działo już w tym roku, bo oprócz lądowiska dla śmigłowców przewidujemy oddanie do użytku kotłowni gazowej, na budowę której trwa właśnie postępowanie przetargowe. Przyłącze do gazu jest już wykonane. Ogrzewanie nie będzie tańsze, ale będzie bezpieczne. Obecna kotłownia sięga wczesnych lat osiemdziesiątych i w każdej chwili może odmówić posłuszeństwa. Przewidujemy też termomodernizację tego budynku oraz stojących w tym ciągu: hydroforni, rozdzielni i warsztatów.
Lekarze skarżą się na nadmierną ilość papierowej dokumentacji, czy coś się zmieni w tym zakresie ?
Przygotowujemy się do wprowadzenia pełnej informatyzacji. Jednym z jej etapów była cyfryzacja, która już funkcjonuje. Teraz zajmiemy się zastąpieniem dokumentów papierowych na cyfrowe. To jest bardzo duże wyzwanie. Na realizację tego projektu, który łącznie z cyfryzacją kosztować będzie ponad 3 mln złotych udało nam się pozyskać pieniądze ze środków europejskich. To nam umożliwi zainwestowanie w nowoczesny sprzęt i infrastrukturę. Zakładamy, że w ciągu roku uda nam się wdrożyć ten projekt, zwłaszcza, że już dwa lata pracujemy z dokumentami elektronicznymi, uczymy się tego i będzie nam łatwiej. To docelowo powinno znacznie ograniczyć czasochłonność wypełniania różnego rodzaju dokumentacji medycznej.
Czy szpital będzie prywatyzowany?
Na obecną chwilę trend jest taki, żeby szpitale publiczne prywatyzować. Ja uważam, że prywatyzacja nie rozwiąże problemów polskiej służby zdrowia. One są bardzo złożone i wymagają trochę innych narzędzi. Oczywiście, komercjalizacja pewnych dziedzin lecznictwa nie musi być zła. Są sfery, które w tym systemie nieźle funkcjonują jako prywatne spółki czy przedsiębiorstwa. Uważam jednak, że dla pacjenta, przy naszych rozwiązaniach prawnych, mówię tu o zapisach konstytucyjnych i interpretacji tego, co należy mu się w ramach powszechnego dostępu do bezpłatnych świadczeń, publiczna służba zdrowia jest najlepszą formą. W naszym szpitalu na razie o prywatyzacji nie myślimy choć z przykrością zauważam, że te rozwiązania prawne, które są obecnie przyjmowane, są niekorzystne dla publicznych zakładów opieki zdrowotnej i znacznie utrudniają im funkcjonowanie. Mam jednak nadzieję, że ta sytuacja się zmieni.

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. ja #1091997 | 83.31.*.* 22 maj 2013 10:03

    Panie Kurierze. A jak sie nowy dyrektor nazywa?

    ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)