Piątek, 14 maja 2021. Imieniny Bonifacego, Julity, Macieja

Radzimy jak odstraszać gołębie

2013-05-24 09:15:35 (ost. akt: 2013-05-24 09:18:14)

Podziel się:

Zanieczyszczone elewacje, odpychające wyglądem gzymsy, dachy i rynny – to znaki charakterystyczne większości polskich miast. Sprawcami tej sytuacji są gołębie, których liczba w większym mieście potrafi sięgnąć kilkudziesięciu tysięcy. Gołębie zanieczyszczają nie tylko obiekty użytku publicznego, ale też prywatne budynki. Do odstraszenia tych miejskich szkodników mamy do dyspozycji zarówno domowe jak i profesjonalne sposoby.

należy pamiętać, że przy odstraszaniu gołębi na własną rękę należy trzymać się istotnej zasady – nie wolno naruszać gniazd z lęgiem, czyli takich, gdzie pojawiły się już jajka albo nawet pisklaki! Przeniesienie gniazda jest możliwe, ale dopiero, gdy nie będzie się to wiązało z zagrożeniem życia zwierząt.

Odstraszaj domowymi sposobami
Znane są domowe sposoby na uniknięcie towarzystwa gołębi w naszym otoczeniu. Powinniśmy zdecydowanie pamiętać o niedokarmianiu gołębi. To, że ptaki upodobały sobie dane miejsce do wypoczynku bądź gniazdowania nie jest dziełem przypadku. Znajdując w pobliżu źródło wody i pokarmu, gołębie interpretują jako zaproszenia do regularnych odwiedzin. Kolejnym krokiem może być odcięcie gołębiom dostępu do miejsc, które sobie szczególnie upodobały. Jednym z takich miejsc może być parapet na którym rozciągnięta na całej długości żyłka powinna przynajmniej na jakiś czas utrudnić ptakom odwiedziny naszego okna. Niektórzy decydują się również na zastosowanie siatki, którą można zamówić jak i wykonać we własnym zakresie. Jest to mało atrakcyjny, aczkolwiek skuteczny sposób.
Obecność gołębi na budynkach wiąże się nie tylko z zanieczyszczaniem elewacji, dachów czy
rynien. Administratorzy są świadomi tego, że latające szkodniki doprowadzają do fizycznego
uszkodzenia obiektów i korozji, a nawet rozprzestrzeniania się chorób odzwierzęcych. Obecność gołębi jest nie tylko szkodliwa dla zdrowia, gdyż są one nosicielami wielu chorób, ale
niekiedy także dla życia! Takie zagrożenie pojawia się w przypadku zaczadzenia, do którego mogą
przyczynić się gołębie gniazda budowane w kominach na dachach budynków. Kiedy znikają nasady
kominowe, będące elementem poprawiającym ciąg w kanale wentylacyjnym, nic nie ochrania
wlotu do komina.
Więcej w papierowym wydaniu KM!

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB