Niedziela, 28 lutego 2021. Imieniny Ludomira, Makarego, Wiliany

Wszystko zależy od środków

2013-05-29 15:09:05 (ost. akt: 2013-05-29 14:10:26)

Podziel się:

Na początku roku Powiatowy Urząd Pracy w Makowie Maz. otrzymał kwotę 2 993 900 zł na aktywizację zawodową osób bezrobotnych. Środki te miały zapewnić wsparcie ok. 400 osobom bezrobotnym. Jak się okazuje, niektóre gminy czuja się pokrzywdzone, że nie otrzymały odpowiedzi na wnioski, które składały w styczniu. Postanowilismy dowiedzieć się, co jest powodem wybiórczego traktowania gmin.

Urząd Gminy w Różanie złożył wnioski o przyznanie staży 5 osobom już w styczniu. Przez kilka miesiecy nie otrzymano odpowiedzi. W poniedziałek, 27 maja podpisano w końcu umowy dla strażystów, sprawa więc została załatwiona. W Urzędzie Gminy w Rzewniu problem był bardzo podobny. – Już dawno złożyłem wnioski o przyznanie nam stażystów, na nic się to jednak nie zdało, bo do tej pory nikt nie został przyjęty – mówi wójt Wiesław Oborski.

Braki w stażach zależą od środków
W makowskich instytucjach już dawno przyjęto wiele osób bezrobotnych, nie wiadomo więc dlaczego wniosków z Różana, czy z Rzewnia wcześniej nie wzięto pod uwagę. By wyjaśnić całą sytuację, skontaktowalismy się z panią dyrektor PUP, Elżbietą Michalską. - Wnioski realizujemy w kolejności, środków jest naprawdę bardzo mało. W chwili obecnej gminy dostały już odpowiedź, podpisały również umowy, więc myślę, że do 10 czerwca wszyscy dostaną stażystów. Będziemy jeszcze pisać wniosek o dofinansowanie projektu dotyczącego aktywizacji osób bezrobotnych. Nalezy wiedzieć, że kwota 500 tys. zł wystarcza nam tylko na 60 osób bezrobotnych, których staże byłyby na okres 6 miesięcy. Problem leży w małej ilości środków – mówi pani dyrektor.

Jeżeli przyjmiemy jedną osobę starszą, to dostaniemy młodych
– 23 stycznia złożyliśmy wnioski na 5 osób, które miały być przyjęte do nas na stanowiska pracowników obsługi biurowej i do tej pory nie mamy żadnej odpowiedzi. Ponadto 23 kwietnia przyszła odpowiedź na wniosek na przyjęcie jednej osoby w ramach 50 plus, po wcześniejszych ustaleniach z Urzędem Pracy, że jeżeli złożymy na taką osobę wniosek, to dostaniemy środki na te 5 osób, na które wniosek złożyliśmy w styczniu. Ta osoba została przyjęta, jednak w sprawie młodych stażystów czekalismy na odpowiedź, a raczej na środki, które ciągle były obiecywane. – mówi pani Wiesława Olkowska, pracownik UG w Różanie.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB