Piątek, 14 maja 2021. Imieniny Bonifacego, Julity, Macieja

Makowskie szkoły zamieszane w aferę podręcznikową

2013-06-07 10:44:00 (ost. akt: 2013-06-07 08:43:45)
ilustracja do treści

ilustracja do treści

Autor zdjęcia: Karol Wrombel

Podziel się:

Nieprawidłowości w zakupie podręczników szkolnych określane mianem ogólnopolskiej afery podręcznikowej, ujawniła fundacja Europejska Inicjatywa Obywatelska "Polska bez korupcji". Na liście szkół, które w zamian za dodatkowe korzyści podpisywały z wydawnictwami wieloletnie umowy na zakup podręczników, znalazły się m.in.: Zespół Szkół Nr 1 i Zespół Szkół Nr 2 w Makowie.

Opisywany dość szeroko w mediach proceder polegał na tym, że dyrektorzy szkół podpisywali umowy z wydawnictwami, zobowiązując się do używania w określonym czasie wyłącznie ich podręczników. W zamian za to, do szkół trafiały netbooki, laptopy, komputery stacjonarne i tablice interaktywne za symboliczną cenę od jednego do kilku złotych. Kwota wystawiona na fakturze daleka była jednak od rzeczywistej wartości sprzętu, sięgającej niekiedy kilkunastu tys. złotych. Zebrane materiały fundacja przekazała do MEN, Najwyższej Izby Kontroli i organów ścigania.
W ZS Nr 1 zakupiony za złotówkę sprzęt dydaktyczny to dwa radiomagnetofony i tablica interaktywna, która – jak mówi dyr. Jan Kolos - i tak nie jest wykorzystywana ponieważ nie ma do niej kompletnego oprzyrządowania. Dwójka, za podręczniki do angielskiego dostała tablicę interaktywną, rzutnik i notebook.
Działali w dobrej wierze
Dyrektorzy obydwu szkół tłumaczą się, że podpisując umowę działali w dobrej wierze i z myślą o uczniach. – Ja potraktowałem to jako dodatkową możliwość doposażenia szkoły, której się finansowo nie przelewa – mówi dyr. Kolos. Takich samych argumentów używa dyrektorka Dwójki. – Podpisując umowę nikt z nas nie przewidział, że tak się to skończy. Pomoce, służyły uczniom, nauczyciele nie wzięli ich dla siebie. Czy jest to naganne? Nie wiem. Być może. Chcę jednak zapewnić, że nami kierowały dobre intencje – mówi Elżbieta Płosińska.
Śledztwo umorzone
Dyrektorzy podkreślają, że o wyborze podręczników decydują nauczyciele danego przedmiotu. Zapewniają, że w tej kwestii mają do swoich pedagogów pełne zaufanie i są przekonani, że kierowały nimi wyłącznie względy merytoryczne. W tej sprawie toczyło się również postępowanie prokuratorskie. Śledztwo w obydwu szkołach na zlecenie prokuratora prowadzili funkcjonariusze wydziału kryminalnego KP Policji w Makowie. Jak nas poinformował naczelnik tego wydziału, nadkom. Włodzimierz Kacprzycki, zostało ono wszczęte w listopadzie ubiegłego roku po zawiadomieniu wniesionym przez fundację Europejska Inicjatywa Obywatelska "Polska bez korupcji" i zakończone w styczniu tego roku umorzeniem wobec braku znamion czynu zabronionego.
Minister przestrzega
Do 15 czerwca szkoły mają obowiązek podania do publicznej wiadomości zestawu
podręczników obowiązujących w nowym roku szkolnym. Minister Edukacji w piśmie skierowanym do kuratorów 8 kwietnia br przestrzega przed przyjmowaniem od wydawców jakichkolwiek dóbr mogących narazić nauczycieli na zarzut przyjmowania korzyści majątkowych. W Dwójce, książki do angielskiego zamawiane są w tym samym wydawnictwie od 2001 roku. – Są sprawdzone i nauczyciele nie chcą z nich rezygnować – mówi dyrektor Płosińska. Z dotychczasowych wydawnictw nie zamierzają też zrezygnować nauczyciele w Jedynce.
Tak więc wszystko pozostaje bez zmian. Poza sprzętem, który choć bardzo potrzebny, w obydwu przypadkach musiał być zwrócony, a dotychczasowe umowy wypowiedziane.

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. KK #1110841 | 95.51.*.* 12 cze 2013 09:07

    Największy przekręt korupcyjny to zakup samolotów F16 od Amerykanów! Przekupili nas przecież ofsetem. Czy jest różnica? Chyba tylko w ilości zer!

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Lola #1106309 | 46.204.*.* 7 cze 2013 11:30

    Taaak jasne!!!! Umowy wypowiedziane!! Nieprawda!!! Nic nie zostało zerwane. K wszystkich wykiwał!!!

    ! - + odpowiedz na ten komentarz