Piątek, 7 maja 2021. Imieniny Augusta, Gizeli, Ludomiry

Listy Paula do żony Klary

2013-06-07 14:45:05 (ost. akt: 2013-06-07 08:44:58)
Józef Kuraś "Ognień"

Józef Kuraś "Ognień"

Autor zdjęcia: Archiwum

Podziel się:

Jak żyli na co dzień mieszkańcy okupowanego przez Niemców Różana w latach 1943/44? Jak się zachowywali, co jedli i czym handlowali na miejscowym rynku.

Ten interesujący fragment historii miasta będzie można wkrótce poznać dzięki listom i kartkom pocztowym niemieckiego żołnierza, których kilkaset zakupili członkowie nowej Rady Programowej Muzeum Ziemi Makowskiej i Garnizonu Różan z okazji czwartej rocznicy powołania do życia tej placówki.
Listy napisane przez stacjonującego w Kaszewcu obergefraitera Paula Knevelsa, do mieszkającej w Knochem w Niemczech żony Klary zostały wysłane z Różana w okresie od połowy 1943 do końca 1944 roku. – Żołnierz miał prawdopodobnie jakąś sztabową funkcję, ponieważ od maja 1941 roku w Kaszewcu nie stacjonowały oddziały liniowe. Jego stopień, obergefrajter w polskich stopniach wojskowych nie ma jednoznacznego odpowiednika. Może to być starszy kapral lub sierżant, to zależy od czasu służby danego żołnierza w wojsku. – wyjaśnia Wiesław Łaskarzewski, dyrektor Muzeum.
Część listów napisana jest na maszynie, z dużą wprawą. Świadczy o tym fakt, że w tekście nie spotyka się żadnych błędów i poprawek. Natomiast listy pisane odręcznie, ze względu na zamaszysty charakter pisma są niestety, prawie nieczytelne. I choć obowiązująca cenzura wojenna nie pozwalała na zbytnią szczerość, zwłaszcza w korespondencji wysyłanej do Niemiec, w listach trafiają się fragmenty bardzo interesujące z punktu widzenia regionalnej historii. Na przykład opisy zakupów żywności od ludności z okolicznych wsi oraz w sklepach na różańskim Rynku, komentarze do codziennych zachowań mieszkańców Różana, często odbiegających od tych, które autor znał i do których był przyzwyczajony.
Listy wymagają przetłumaczenia i opracowania z komentarzem. Z tak dużego zbioru wysyłanego regularnie co kilka dni przez prawie półtora roku, można przygotować ciekawe opracowanie w formie dziennika. Jego wartość podniosłoby wykorzystanie posiadanych przez nasze Muzeum, niemieckich fotografii Różana z lat 1939 – 1943.
Dyrektor Łaskarzewski zapewnia, że po zamknięciu wcześniejszych tematów wydawniczych Muzeum zajmie się listami Paula Knevelsa i przygotowaniem ich do publikacji.

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Hans Kloss #1194293 | 83.15.*.* 10 wrz 2013 12:30

  Herman /vel Piotr/, musisz spytać sam, czy klasykę oglądał, ale Pan Łaskarzewski ma rację - http://pl.wikipedia.org/wiki/Wykaz_stopn i_w_niemieckich_si%C5%82ach_zbrojnych_%2 8Wehrmacht%29 Poczytaj i uzupełnij wiedzę.

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Herman Bruner #1193517 | 83.9.*.* 9 wrz 2013 16:18

  Pan Łaskarzewski nie oglądał pewnie serialu "Czterej Pancerni i Pies". Otóż w odcinku 14 występuje obergefrajter Hans Kugel. Można popatrzeć mu nawet na pagony i poszukać np. w Encyklopedii. Obok jest porównanie do stopni polskich. To KAPRAL. Fotka z Kurasiem rozmija się z tekstem. Napiszcie coś o braciach Dziemiaszkiewiczach/ Miczysławie i Romanie/. "Rój" to bohater Północnego Mazowsza - to taki nasz Kuraś. Maków Maz to Jego szkoła, praca, dzieciństwo, młodość. Jeszcze żyją ludzie co ocierali/znali/ Go ludzie. Tłumaczenie szwabskich matriałów zostawcie na później

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. różaniak #1136263 | 37.209.*.* 7 lip 2013 21:52

  Super informacja. Takich wydawnictw o naszym miasteczku brakuje.Ostatnie powstało kilka lat temu dzięki panu Kruszewskiemu.

  Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz