Wtorek, 20 kwietnia 2021. Imieniny Agnieszki, Amalii, Czecha

Nowa spółka, to kryminał

2013-06-12 14:58:47 (ost. akt: 2013-06-12 15:01:21)

Podziel się:

Na sesji w dniu 6 czerwca, radni wyrazili zgodę na utworzenie przez Miasto Maków Mazowiecki nowej spółki ciepłowniczej pod nazwą Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej. Będzie to już trzecia (obok MPUK i JUMY) miejska spółka, która w swoim statucie ma zaopatrzenie mieszkańców w energię cieplną.

Część radnych uważa, że powołanie spółki jest bezcelowe i naraża budżet na straty. Bardziej radykalny w swej opinii jest Lech Gadomski, wspólnik i prokurent „JUMY”. Twierdzi, że utworzenie nowego podmiotu jest działaniem na szkodę obecnego i śmierdzi kryminałem. Za utworzeniem nowej spółki, której, przypomnijmy pomysłodawcą jest radny wojewódzki Mirosław Augustyniak, głosowali radni: Zabielski, Rzewnicki, Szczuciński, Barański, Kubaszewski, Gregorczyk, Chrzanowski, Rutkowski i Miecznikowski. Przeciwko głosowali radni Jaroszewski i Dąbrowski. Od głosu wstrzymali się radni Bronowicz i Tyjewski. Zgodnie z przyjętymi w uchwale zapisami przedmiotem działalności PEC będzie wykonywanie zadań własnych gminy określonych w ustawie o samorządzie gminnym, polegających na zaspakajaniu zbiorowych potrzeb mieszkańców w zakresie zaopatrzenia w energię cieplną. Kapitał zakładowy PEC wyniesie 250 tys. złotych i zostanie w całości pokryty przez Miasto Maków Mazowiecki wkładem pieniężnym, za który Miasto obejmie 250 udziałów o wartości nominalnej tysiąc złotych każdy.

Za dużo jest niewiadomych
Na posiedzeniu Komisji Rozwoju Regionalnego, które odbyło się w przeddzień sesji, radni Marek Jaroszewski i Jerzy Dąbrowski usiłowali się dowiedzieć od burmistrza Janusza Jankowskiego na jakich zasadach będzie działać nowa firma ciepłownicza, gdzie będzie zlokalizowana centralna kotłownia, komu będzie dostarczać ciepło, co z siecią, która jest własnością spółki JUMA i czy miasto porozumiało się w tej sprawie ze wspólnikiem czyli Spółdzielnią Mieszkaniową „Jubilatka”. Burmistrz, zamiast argumentów przekonujących o słuszności decyzji powiedział, że ma dylemat czy budować na bazie po byłej kotłowni Wojciecha Kondrackiego czy na działce obok niej, którą miasto wykupiło od syndyka. Stwierdził, że kupno starej kotłowni stoi pod znakiem zapytania i może trwać długo, dlatego jest pomysł, żeby budować nową. Sprawę sieci pozostawił do rozwiązania na później. Wyraził niepewność, czy nowa spółka dostanie kredyty na budowę i co będzie jeśli nie dostanie? Zastanawiał się także czy ma działać sama w sobie, czy może szukać partnera, który wyłoży pieniądze. Na koniec stwierdził, że nie ma na dziś opracowanego w szczegółach działania nowej spółki, ale jeśli na sesji będzie wola jej powołania, to przyszłe władze wszystko wyjaśnią.

Więcej w papierowym wydaniu Kuriera Makowskiego

Komentarze (6) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. jak #1112460 | 79.185.*.* 13 cze 2013 20:11

  jak będę duży to zrobię nowe miasto do którego przesiedlę wszystkich mieszkańców makowa i beda tam zyc bez pana Jankowskiego

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. pener #1112101 | 83.14.*.* 13 cze 2013 14:32

  Miasto już raz samodzielnie decydowało o sprawach ciepłownictwa. Efekt taki, że majątek wart 4,5 mln. zł. sprzedało za 1,2 mln.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. juro #1111755 | 62.233.*.* 13 cze 2013 08:36

   Brawo burmistrz ! dość panoszenia się jubilatki ! a tych dwóch z rady to niech się przeniesie do rady jubilatki jak tylko za nią gardłują, oj, jak boli że coś właśnie zaczyna się ruszać. A jaki obiektywny artykuł - palce lizać. Albo co innego ale co i komu to każdy kto to czyta już od dawna wie

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. maniek #1111688 | 31.174.*.* 13 cze 2013 06:23

   Nie jestem zwolennikiem Jankowskiego, ale w tym przypadku ma rację. Powołanie nowej spółki, aczkolwiek wiąże się to z dodatkowymi kosztami, pozwoli miastu na samodzielne decydowanie o sprawach ciepłownictwa. Spółdzielnia mieszkaniowa (pisałem o tym wiele razy) jest typowym wrzodem na t... miasta. Tylko całkowite wycięcie tego wrzodu pozwoli miastu, w przyszłości, na normalny rozwój. Oczywiście, teraz wiele zależy od Jankowskiego. Musi podejmować szybkie i zdecydowane kroki. Nie może dać się zastraszyć takim radnym jak Dąbrowski i Jaroszewski, bo oni są radnymi spółdzielni a nie całego miasta. Wiadomo dlaczego: jeden pracuje w spółdzielni, drugi to jego rodzina. Śmieszy mnie "radny" Jaroszewski. Piszę w cudzysłowie, bo z niego radny, jak ze mnie ksiądz. Znam tego człowieka od dzieciństwa. Wymądrza się. Niech powie, co dobrego zrobił dla Makowa, niech przedstawi swoje CV, by ludzie zobaczyli gdzie i jak długo pracował. O Dąbrowskim nie będę się rozpisywał, bo jemu zawsze spółdzielnia była bliższa ciału. Panie Jankowski -trzymam kciuki, tylko proszę działać z jajem.

   Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  3. [d] #1111408 | 68.109.*.* 12 cze 2013 20:08

   Tak, trzeba powolac trzecia niepotrzebna i nieudolnie zarzadzana spolke, ktora sama w sobie nie bedzie robila nic nowego. Bez sensu. Naprawcie MPUK i JUME a pozniej zakladajcie nowa (jesli jest potrzebna). Indolencja rzadzacych i kolesiostwo mierza mnie. Won z taka holota...

   ! - + odpowiedz na ten komentarz