Poniedziałek, 1 marca 2021. Imieniny Albina, Antoniny, Radosławy

Chcą zrekonstruować życie pierwszych mieszkańców Makowa

2013-06-23 07:11:24 (ost. akt: 2013-06-21 14:13:04)

Podziel się:

We wtorek archeolodzy prowadzący badania archeologiczne od początku maja na terenie miejscowości Bazar, zakończyli swoje prace. Mogą jednak pochwalić się wspaniałymi odkryciami, którymi zainteresowały się już makowskie szkoły. Dzieci wraz z nauczycielami odwiedzają archeologów, dzięki czemu mogą zobaczyć odkrycia archeologiczne na tym terenie oraz poznać historię pierwszej osady wczesnośredniowiecznej w Makowie Mazowieckim.

Jednak lekcje historii prowadzone przez Stanisława Petrykowskiego cieszą się ogromnym powodzeniem nie tylko w Makowie. We wtorek archeolodzy będą rozmawiać z dziećmi z Szelkowa. Lekcje mają na celu przybliżenie uczniom wyglądu wczesnośredniowiecznej osady, oraz poznanie historii powstania Makowa Mazowieckiego. -Dziś kończymy badania, jednak ciągle mamy nadzieję, że będą one kontynuowane przy najbliższej okazji. Dotychczas przebadaliśmy krawędź osady znajdującej się przy rzece makowicy. Na tym obszarze odkryliśmy obiekty o charakterze osadniczym. Były to m.in piece, które znajdowały się wewnątrz chałup oraz jamy zasobowe czyli średniowieczne piwnice.- mówi Stanisław Petrykowski, archeolog. Wewnątrz palenisk odkrywano duże ilości pięknie zdobionych fragmentów naczyń glinianych , noże żelazne, przęśliki gliniane oraz kościane szydła. We wnętrzu pieców zachowały się również szczątki organiczne i odpady po konsumpcyjne w postaci ziaren zbóż (pszenica, proso), łusek i ości rybich oraz kości zwierzęcych ( upolowanych i hodowlanych).

Odkryte cmentarzysko:
W przebadanej części cmentarzyska występowały wyłącznie pochówki osób dorosłych (kobiet i mężczyzn) w różnym wieku od około 16 do 60 lat. Ciała zmarłych pochowano w prostokątnych jamach grobowych. Duża część z nich była przed złożeniem zawinięta w całun. Dotychczas przebadano 12 pochówków z pośród których 5 było wyposażonych w dary grobowe. W 4 grobach w których znaleziono ciała kobiet odkryto ozdoby w postaci kabłączków skroniowych, bogato zdobionych oraz w jednym z nich dużą ilość paciorków szklanych i nóż żelazny. Jak dotychczas zaledwie jeden pochówek mężczyzny zawierał dar grobowy, którym był żelazny nóż, odkryty na wysokości pasa. Wiele spośród odkrytych pochówków nosi ślady urazów oraz przebytych chorób co pozwoli zrekonstruować życie pierwszych mieszkańców miasta. Bardzo interesujące są również wstępne obserwacje dotyczące typów rasowych ludzi pochowanych na przebadanym cmentarzysku.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB