Piątek, 14 maja 2021. Imieniny Bonifacego, Julity, Macieja

Pierwsze w powiecie makowskim Małe Muzeum Rolnictwa w Ciepielewie

2013-07-07 16:00:00 (ost. akt: 2013-07-06 09:46:09)

Podziel się:

23 czerwca odbyło się uroczyste otwarcie pierwszego w powiecie makowskim Małego Muzeum Rolnictwa w Ciepielewie. Można w nim podziwiać dawne narzędzia i maszyny rolnicze, powozy, bryczki, sprzęty gospodarstwa domowego, naczynia i inne przedmioty.

Ciekawostką jest konny wóz strażacki z XIX w., znajdujący się niegdyś na wyposażeniu straży pożarnej w Węgrzynowie. A także schron zrębowy – niewielki domek na kołach, stanowiący dawniej pomieszczenie socjalne dla pracowników leśnych. Warta obejrzenia jest także XIX-wieczna maglownica, podarowana na otwarcie muzeum przez rzemieślników z Makowa. Sprzęty stanowiące wyposażenie muzeum gromadzone były przez wiele lat przez właściciela muzeum - Adama Jankowskiego, który sam wszystko naprawiał, czyścił i przygotowywał do ekspozycji.

Znany w okolicy stolarz, działacz, pasjonata historii i kolekcjoner a tym samym twórca i właściciel muzeum podczas uroczystości uhonorowany został odznaką „Zasłużony dla Powiatu Makowskiego”.

Zaproszono na tą uroczystość wielu gości. W ich gronie byli m.in. Henryk Kowalczyk Poseł na Sejm RP, Ryszard Jastrząb Naczelnik Wydziału Organizacji Nauki i Nadzoru Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Zbigniew Deptuła Starosta Makowski, Roman Zakrzewski Przewodniczący Rady Powiatu, Maciej Arnold Grossmann Wójt Gminy Szelków.

Po oficjalnej części zgromadzeni goście udali się do świetlicy na poczęstunek gdzie czas uświetniał zespół „Stokrotka” działający przy GOK w Szelkowie

Tekst i zdjęcia Starostwo Powiatowe w Makowie Maz.

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Artemida #1317242 | 95.49.*.* 5 lut 2014 18:11

  Nie ma już chyba takich pasjonatów jak Pan Adam.GratulujęPanu Panie Adamie i podziwam.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Makówka #1303735 | 83.31.*.* 22 sty 2014 22:05

  Pan Adam to chyba ostatni człowiek w powiecie,który chce poświęcić kawałek swojego życia dla innych.Podziwiam takich ludzi,którzy z pasją ,bezinteresownie odtwarzają historię naszych przodków.Szkoda tylko,że został tak pokrzywdzony przez to cholerne drzewo.Pozostał tylko żal .

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. przyjaciółka:P #1158592 | 80.48.*.* 1 sie 2013 13:55

  jestem z pana bardzo dumna,gratuluję!!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz