Sobota, 15 maja 2021. Imieniny Dionizego, Nadziei, Zofii

Ludzie zwalniają się z pracy, aby dostać dofinansowanie

2013-07-19 10:00:44 (ost. akt: 2013-07-19 10:05:01)

Podziel się:

Urzędy Pracy ogłaszają nabór kandydatów do projektu „Załóż firmę z WUP IV” realizowanego w ramach środków unijnych. Do pozyskania, aż 40 tys. złotych dla bezrobotnego, który przedstawi swój biznesplan na planowaną działalność gospodarczą.

Nie jest to jak się wydaje takie proste. Otóż, aby zwiększyć swoje szanse, bezrobotny musi być wykształcony, mieć odpowiednie kwalifikacji i najlepiej wkład własny. Ale skąd na to wszystko, skoro jest się bezrobotnym? Zanim przystąpimy do tego jakże interesującego programu aktywizacji bezrobotnych, warto przeczytać regulamin, który z pewnością ostudzi emocje. Projekt kierowany jest do osób fizycznych, które są osobami bezrobotnymi i nieaktywnymi zawodowo, nie posiadają i nie posiadały wpisu do EDG. Nieważne ile jesteś na bezrobociu, wystarczy, abyś nim po prostu był. Wiele osób z tego też względu rezygnuje z pracy, aby zarejestrować się jako osoba bezrobotna i chwycić za te 40 tys. złotych. Oczywiście taka bezrobotność ma charakter pozorny, bo rzeczywiście ktoś przez okres poprzedzający – był zarejestrowany, czyli korzystał z wszelkich możliwości sfinansowania swojego wykształcenia, uzbierania kapitału, czy zbieranie doświadczenia. Duży odsetek osób składających formularze, ad hoc rezygnowała z pracy. Na swoich rachunkach bankowych zgromadzili też odpowiednie środki, bo wkład własny jest wyżej punktowany. I gdzie tutaj ta celowość aktywizacyjna osób bezrobotnych? Może dojść do takiej sytuacji, że w przypadku ogłoszenia naboru faktycznie zwiększy nam się ich liczba. W karcie oceny merytorycznej możemy przeczytać jakimi przesłankami oceny będzie kierować się specjalnie powołana komisja. Są to m.in. posiadane zasoby, które chcemy wnieść jako wkład własny (za to na szczęście tylko 5 pkt.), wykształcenie i kwalifikacje (15 pkt.), analiza rynku, znajomość konkurencji, czynniki konkurencyjności, zagrożenia itd. Pani Ania, chcąc pozostać anonimowa, powiedziała nam, że opracowanie formularza zleciła firmie finansowej. - W formularzu uwzględnię opłatę księgową, obsługę prawną i inne usługi, które pokryją koszt opracowania takiego wniosku – mówi nam anonimowo.

Pieniądze otrzymają nieliczni

I będą wydawane według specjalnego klucza. W całym województwie na swój biznes środki otrzyma 35 osób w tym 6 osób niepełnosprawnych, 16 osób powyżej 45 roku życia, 16 osób poniżej 30 roku życia i 2 osoby planujące zarejestrować działalność w zakresie zielonych miejsc pracy. W sumie dla młodych bezrobotnych na całe województwo będzie 16 miejsc. Należy tu podkreślić, że w tych liczbach musi być zachowany parytet płci 50/50. W ramach projektu dla 38 uczestników projektu przewidziano podstawowe wsparcie szkoleniowo-doradcze, a dla 35 uczestników projektu specjalistyczne wsparcie doradcze oraz finansowe w formie podstawowego wsparcia pomostowego i dotacji. Po ocenie merytorycznej Wniosków o udzielenie jednorazowej dotacji inwestycyjnej zostanie stworzona lista rankingowa, a 3 uczestników projektu, których biznesplan zostanie najniżej oceniony przez Komisję Oceny Wniosków, zakończy swój udział w Projekcie. Uczestnikiem projektu nie może być osoba zatrudniona etatowo czy też na umowę cywilnoprawną, będąca rolnikiem lub domownikiem, niepełnoletnia, która nie posiada statusu osoby bezrobotnej, która nie zamieszkuje (wg. definicji Kodeksu Cywilnego) na terenie powiatu ostrołęckiego, ostrowskiego, przasnyskiego, makowskiego, wyszkowskiego oraz miasta Ostrołęki. Zakazy dotyczą też udziału w spółkach jako wspólnik, komplementariusz itd. Mamy nadzieję, że chociaż w ogólny sposób udało się nam przybliżyć zasady przyznawania tej dotacji. Wnioski są przyjmowane do 18 lipca.

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB