Sobota, 10 kwietnia 2021. Imieniny Borysławy, Makarego, Michała

Sposób na nudę? Warto zwiedzić powiat

2013-08-03 11:52:06 (ost. akt: 2013-08-02 13:54:09)

Podziel się:

Lato w pełni, wakacje na półmetku, a wiele z nas jeszcze nigdzie nie wyjechało i nie ma tego w planach. Jednym z powodów jest brak czasu na jakiś dalszy wyjazd. Mimo tego warto wykorzystać piękną pogodę i wolny weekend na mały, jednodniowy wypad poza miasto. Niekoniecznie trzeba się do tego przygotowywać.

Wystarczą dobre chęci i fajni znajomi żeby zorganizować przyjemną wycieczkę, chociażby rowerową. Na terenie naszego powiatu znajduje się wiele urokliwych i ciekawych miejsc wartych zobaczenia. A skoro w mieście jest nudno i szaro to czemu mamy nie skorzystać z tego, co zapewnia nam okolica?

Zabytkowe kościoły
W gminie Młynarze, znajduje się miejscowość Sieluń. Tam też mieści się parafia, która istnieje od 1387 r., a jej okolice pamiętają najstarsze dzieje III tys. p.n.e. Te informacje potwierdzają archeologowie zaś sam kościół został w XX w. rozbudowany. Drewniany kościół w Drążdżewie to kolejny, piękny zabytek, który został wzniesiony w 1774 r. Znajduje się on na skraju Puszczy Kurpiowskiej i na początku swojego istnienia służył jako kaplica myśliwska. Był on miejscem spoczynku powstańców z oddziału Jana Trąbczyńskiego, które brały udział w walkach na Płaskiej Górze w 1863 r., nad Orzycem. W miejscowości Słojki znajduje się murowany kościół św. Rozalii. Wzniesiono go w latach 1991-1995., a pobłogosławiono w 1995 r. Dawniej znajdowała się tam drewniana kaplica. W kościele mieszczą się relikwie św. Rozalii. Krzyżewo Borowe to miejsce najwyższego wzniesienia północnego Mazowsza, ma ono 172 m n.p.m.. Chodzi tu mianowicie o Górę Krzyżewską. Na jej szczycie znajduje się kościół, wybudowano go w 1774 r. Fundatoram był ród Krasińskich. Niestety został on zniszczony przez Niemców. Aktualnie znajduje się tam kościółek, w którym każdego roku obchodzone są uroczystości związane z dniem św. Floriana – patrona strażaków, hutników, kominiarzy, garncarzy oraz piekarzy.

Stare dworki
Oprócz zabytkowych kościołów, nasz powiat bogaty jest w inne zabytki kultury. Jednym z nich jest wybudowany w I połowie XIX w. w miejscowości Suche, dworek dla rodziny Krasińskich, którego ówczesnym właścicielem był Zygmunt Olszewski. W przeszłości przebudowano go, potem służył jako domek myśliwski . W jego okolicy znajduje się park. Następnym ciekawym miejscem może być dwór Wierniewiczów, znajdujący się w miejscowości Magnuszew. Pierwszy właściciel – Marian Wierniewicz odegrał istotna rolę jako przewodniczący Polskiego Komitetu Obywatelskiego, który powstał w Makowie. W Szczukach znajduje się natomiast, należący niegdyś do Juliusza Żórawskiego dwór szlachecki. Swego czasu w majątku tym przebywała jako guwernantka Maria Skłodowska. To miejsce również jest warte odwiedzenia, tak jak i pozostałe. Są to zabytki związane z historią naszej okolicy, dlatego zasługują na nasze zainteresowanie. Jak widać wcale nie trzeba jechać daleko, żeby umilić sobie wolny czas.

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. gość #1160994 | 83.6.*.* 4 sie 2013 09:34

    W Gąsewie na cmentarzu znajduje się kaplica z końca XIX wieku. 30 lat temu odprawiano tam nabożeństwa. Niestety teraz jej stan jest tragiczny. Nie ma pana do zajęcia się remontem. Najlepiej zburzyć a w jej miejscu grzebać zmarłych bo z tego jest chociaż kasa. Żałosne :(

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz