Niedziela, 28 lutego 2021. Imieniny Ludomira, Makarego, Wiliany

Badanie piersi może ocalić życie

2013-11-12 08:42:48 (ost. akt: 2013-11-12 08:44:27)
W przekazywaniu wiedzy pomocna okazała się prezentacja multimedialna

W przekazywaniu wiedzy pomocna okazała się prezentacja multimedialna

Podziel się:

Jak sama sobie badać piersi pod kątem nowotworu – „Amazonki” z Makowa pokazywały uczennicom klas drugich Zespołu Szkół im. Żołnierzy Armii Krajowej. Uświadamiały im wagę profilaktyki przy raku piersi.

Spotkanie z członkiniami ze Stowarzyszenia „Amazonki” z Makowie Mazowieckim odbyło się 16 października. - Uczennice zostały zapoznane z technikami samobadania piersi oraz objawami, których nie można lekceważyć – mówią nauczyciele. Panie podkreślały, że rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet w Polsce. Co roku odnotowuje się ponad 14 tys. przypadków zachorowań. Jeszcze kilka lat temu połowa chorych umierała. Przyczyną tak wysokiego procentu umieralności było najczęściej zbyt późne wykrycie choroby z braku edukacji, strachu i małej świadomości.
Jak mówiły Amazonki, badania epidemiologów potwierdzają, że odsetek umierających na raka piersi jest w ostatnich latach nieco niższy, ale kobiety wciąż często nie wiedzą, jak kontrolować swoje piersi, lekarze zaś unikają tego rutynowego badania. - Rak gruczołu piersiowego jest nowotworem o długiej fazie przedklinicznej, objawia się po latach utajonego wzrostu, najczęściej, gdy guz jest już duży lub są przerzuty – uświadamiały. Mówiły, iż najwięcej zachorowań wykrywa się u kobiet między 50. a 70. rokiem życia. Problem dotyczy jednak wszystkich przedstawicielek płci pięknej po 20. roku życia, gdyż już wtedy należy zadbać o profilaktykę, wyrobić u młodych dziewczyn nawyki dbania o swoje zdrowie, comiesięcznej samokontroli piersi i kształtować świadomość prozdrowotną.
- Zajęcia te z pewnością uświadomiły młodym kobietom wagę wczesnej profilaktyki i odpowiedzialności za własne zdrowie i życie. Jestem przekonana, że uczennice zdają sobie sprawę z tego, że ta wiedza w przyszłości może uratować im życie – zauważyła Irena Załęska, prezes Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Zespołu Szkół im. Żołnierzy Armii Krajowej w Makowie Mazowieckim, organizator szkolenia.
Na zakończenie dziewczęta otrzymały ulotki i różowe wstążeczki, symbolizujące solidarność z kobietami chorymi na raka.
Oprac. el

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Młoda Amazonka #1244807 | 46.204.*.* 14 lis 2013 18:33

    Nauka -nauką, dobrze, że się uświadamia także kobiety poniżej wieku emerytalnego. Gorzej jak taka dziewczyna, kobieta poniżej 50 r. ż. wyczuje u siebie guzek, to nikt nie chce jej zrobić usg ani wysłać na mammografię, bo "Pani jest za młoda na raka", pobierze Pani tabletki ziołowe przez 3 mce i pewnie zniknie,NIE MA CO SIĘ BAĆ ! A niestety nie każdego stać na prywatne usg piersi, które ratuje często, bo niestety młode kobiety też chorują na raka !

    ! - + odpowiedz na ten komentarz