Czwartek, 25 lutego 2021. Imieniny Almy, Cezarego, Jarosława

Bezrobocie wciąż duże. Młodzi uciekają do Warszawy

2013-11-15 08:38:48 (ost. akt: 2013-11-15 08:40:43)
Spory wpływ na lokalny rynek pracy ma branża budowlana. Bezrobocie jest wyższe zimą, gdy "budowlanka" nieco zamiera

Spory wpływ na lokalny rynek pracy ma branża budowlana. Bezrobocie jest wyższe zimą, gdy "budowlanka" nieco zamiera

Podziel się:

- Istniejąca przedsiębiorczość nie jest w stanie zapewnić mieszkańcom powiatu dostatecznej liczby miejsc pracy – nie ukrywa starosta makowski Zbigniew Deptuła.

Brak pracy to jeden z głównych problemów naszego powiatu. Na koniec września stopa bezrobocia wyniosła 25,8 proc. i była trochę wyższa w stosunku do analogicznego okresu w zeszłym roku. Według stanu na koniec października w makowskim Powiatowym Urzędzie Pracy zarejestrowanych było 4940 osób (o 131 więcej niż w ub.r.). Z tego tylko ok. 599 bezrobotnych pobierało zasiłek, a zdecydowana większość nie mogła znaleźć zatrudnienia od dawna.
Dane o bezrobociu muszą niepokoić, toteż wracamy do tego tematu na łamach „Kuriera” dość często. Pisaliśmy m.in. o działaniach aktywizacyjnych prowadzonych przez „pośredniak” oraz potrzebie sprowadzenia nowych inwestorów. Jakiś czas temu o punkt widzenia w całej tej sprawie zapytaliśmy starostę makowskiego Zbigniewa Deptułę.
Jego zdaniem na terenie powiatu przedsiębiorczość z wolna się rozwija. – Ale nie na tyle, żeby zapewnić mieszkańcom dostatecznej liczby miejsc pracy. Nawet te największe lokalne firmy są w stanie zatrudnić kilkadziesiąt, no może kilkaset osób – nie ukrywa Deptuła. Zwraca uwagę na bliskość Warszawy, gdzie sporo mieszkańców – zwłaszcza tych młodych, mobilnych – szuka zawodowego szczęścia. Ponadto – według starosty – ogromny wpływ na makowski rynek pracy ma branża budowlana. – W okresie zimowym, gdy ona nieco zamiera, notujemy zwyczajowo większy poziom bezrobocia – wyjaśnia szef powiatu.
dk

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Gość #1313351 | 95.49.*.* 2 lut 2014 01:25

    Maków to kółko wzajemnej adoracj,gdzie wieśniak pcha wieśniaka. Prawdziwych makowiaków policzyć można na palcach jednej ręki,wszystko to przyloty,któe za metr ziemniaków dostało się do biura.

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. maz #1245187 | 5.185.*.* 15 lis 2013 09:23

    Syn i Synowa Jankowskiego jakoś się nie wybierają do Warszawy, obydwoje mają pozałatwiane posady przy państwowym korycie jedno w geodezji a drugie w makowiance. Brawo Panie Burmistrzu.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz