Piątek, 26 lutego 2021. Imieniny Bogumiła, Eweliny, Mirosława

O bezdomności w Makowie

2013-11-17 12:00:00 (ost. akt: 2013-11-15 08:59:46)
Barbara Borzostek, dyrektor makowskiego MOPS-u

Barbara Borzostek, dyrektor makowskiego MOPS-u

Podziel się:

Zima za pasem, a w takim czasie często mówi się o problemie bezdomności. Osób, które nie mają swoich „czterech kątów” nie brakuje także w Makowie. O tym, jak należy pomagać takim ludziom, opowiedziała nam Barbara Brzostek, dyrektorka tutejszego Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.

Według niej, do jednej z ważniejszych przyczyn zjawiska bezdomności należą zmiany w kraju, w tym te kulturowe i obyczajowe. - Ludzie stają się bezdomnymi m.in. z powodu uzależnień i wynikających z nich problemów, w pracy czy w domu. Jeśli na pierwszym miejscu jest np. alkohol, to dochodzi do dalszych kłopotów i w efekcie tacy ludzie trafiają na ulicę. To grupa pierwsza – wyjaśnia dyrektorka MOPS-u.
Używki, bezrobocie…
Bezdomność niekoniecznie dotyka tylko osoby ubogie lub też niewykształcone. Są przypadki, gdzie nawet dobrze sytuowane osoby straciły pracę i rodzinę, np. popadając w nieodpowiednie towarzystwo. Obecnie – według wiedzy ośrodka - w Makowie żyje 7 bezdomnych osób, którym przepadło wszystko w wyniku własnych zaniedbań. - Drugą grupę osób stanowią młodzi ludzie, w przedziale wiekowym 18–25 lat, którzy mogli mieć kolizję z prawem. Rodzice nie radzili sobie z nimi, czego efektem było wyrzucenie z domu. Taka sytuacja jest trudna, bo najczęściej ten młody człowiek jest bez pracy, wykształcenie ma nijakie i korzysta z używek. To człowiek trudny, ale on wymaga wsparcia, trzeba mu pomóc, a nie wystawiać za drzwi, żeby nocował w piwnicach czy też u kolegów, a następnie został wymeldowany przez rodziców. Należy takie osoby kierować do ośrodków, na odwyk – tłumaczy Barbara Brzostek. I dodaje, że praca ośrodka polega na pomocy i tłumaczeniu rodzinie, iż należy wspierać, a nie odtrącać. Obecnie w obrębie naszego miasta można wskazać – według informacji MOPS-u - 2 takie osoby.
Wystarczy zadzwonić…
Oprócz tych dwóch grup, można wyróżnić również trzecią. Są to ludzie, którzy całe dzieciństwo i młodość spędzili w placówkach opiekuńczo-wychowawczych. Po ukończeniu 18. roku życia chcą niezależności, a uzyskanie mieszkania socjalnego nie zawsze jest możliwe. Pochodzą one z rodzin dysfunkcyjnych, które nie przekazały im dobrych wartości i wzorców do naśladowania. - W ośrodku prowadzona jest praca w kierunku leczenia odwykowego czy też odbywania terapii długoterminowej. Stale współpracujemy z gminą, w celu uzyskania lokali socjalnych, mamy podpisaną umowę z ośrodkiem dla osób bezdomnych „Serdeczna dłoń”, znajdującym się pod Pułtuskiem, gdzie nasi podopieczni mają zapewnione schronienie, odzież, kontakt z lekarzem i podjęcie tematu odwyku. Na ten moment przebywają tam od nas 4 osoby w wieku 45–60 lat. Teraz zbliża się zima i przypuszczam, że liczba tych osób się zwiększy. Miesięczny koszt pobytu mieści się w granicach 520 zł. Jeśli ktoś posiada własne środki, to wówczas potrąca się im 50 proc. świadczenia, natomiast jeśli to za mało, to wtedy dopłaca MOPS. Są również przypadki, kiedy to nasz ośrodek w całości finansuje pobyt danej osoby – wyjaśnia szczegółowo Barbara Brzostek. Dyrektorka dodaje także, że wiele zawdzięcza bardzo dobrej współpracy z policją, która reaguje błyskawicznie, pomaga i zawozi daną osobę do ośrodka podczas mrozów, jeśli tylko wyrazi ona na to zgodę. - Ludzie bezdomni są tacy sami jak my, trzeba chcieć im pomóc. Powinniśmy być bardziej wrażliwi. Apeluję o reakcję, jeśli widzimy człowieka śpiącego na klatce, to należy to zgłosić na policję czy do MOPS-u, wystarczy tylko telefon – podsumowuje Brzostek.

Ważne telefony
MOPS - tel. (29) 717 12 51
Policja - tel. (29) 717 10 07

Sylwia Zasłonka

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. me #1247228 | 31.62.*.* 18 lis 2013 09:07

    Hmmm czyli za pensyjkę pani dyrektor 10 bezdomnych by miało dach nad głową....

    ! - + odpowiedz na ten komentarz