Czwartek, 13 maja 2021. Imieniny Agnieszki, Magdaleny, Serwacego

Burmistrz chce rozwijać JUMĘ

2013-11-30 12:00:00 (ost. akt: 2013-11-28 08:57:45)
Przed kolejną sesją burmistrz Jankowski ma przedstawić radnym projekt uchwał, które pozwolą wesprzeć JUMĘ

Przed kolejną sesją burmistrz Jankowski ma przedstawić radnym projekt uchwał, które pozwolą wesprzeć JUMĘ

Podziel się:

- Z decyzją o budowie kotłowni centralnej nie można już dłużej czekać. Najszybciej będzie można tego dokonać poprzez rozwój spółki JUMA – podkreśla burmistrz Makowa, Janusz Jankowski.

O cieple – sposobach jego pozyskania i dostarczania, kosztach i ich rozliczaniu - w ostatnich miesiącach, a nawet latach dużo się u nas mówi. W Makowie Mazowieckim istnieją dwie spółki, które tym się mają zajmować – JUMA i Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej. Jak zaznacza burmistrz, w związku z tą ostatnią już od momentu podjęcia przez radę miejską uchwały w sprawie jej powołania do życia padały głosy typu „po co tworzyć nową spółkę, skoro jedna już jest”. Poza tym – według burmistrza - także Miejskie Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych w ramach umowy może realizować zadania związane z ciepłem.
Z kolei obecne zasoby JUMY nie pozwalają na zabezpieczenie potrzeb dostarczania energii do szerszej niż dotychczas grupy odbiorców. Aktualnie produkuje ona ciepło o maksymalnej mocy 5 MW, wykorzystując do tego kotłownię przy ul. Kopernika, której właścicielem jest Spółdzielnia Mieszkaniowa Lokatorsko-Własnościowa „Jubilatka” (kotły i oprzyrządowanie należą do spółki). Dystrybucja ciepła odbywa się za pomocą 5-kilometrowej sieci i węzłów cieplnych, również własności JUMY. - Aby miasto mogło sprostać obowiązkom w zakresie dostaw ciepła sieciowego, konieczna jest budowa centralnej ciepłowni i rozbudowa sieci cieplnej, chociaż obecna w pełni niewykorzystana, pozwala na podłączenie nowych odbiorców – wyjaśnia Janusz Jankowski.
Miasto rozważało również kupno od banku nieruchomości po byłej kotłowni przy ul. Ciechanowskiej. Jak się okazało w najbliższym okresie będzie to jednak niemożliwe. Zdaniem włodarza miasta, z decyzją o budowie kotłowni centralnej, nie można już dłużej czekać. Przed kolejną sesją ma przedstawić radnym projekt uchwał, które pozwolą wesprzeć JUMĘ w wykonaniu tej inwestycji. Spółka będzie docelowo operatorem budowanej obecnie sieci i dostawcą ciepła. W mieście nie brakuje głosów, że taki ruch może po części uzależnić miasto od spółdzielni „Jubilatka”. Burmistrz Jankowski oponuje: - Uważam, że dostarczanie ciepła przez spółdzielnię mieszkaniową z kotłowni przy ul. Gen. Pułaskiego 2 nie uzależni miasta od spółdzielni w kontekście cen ciepła – kończy burmistrz.
Elżbieta Ludwikowska, dk

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. ... #1258049 | 5.185.*.* 30 lis 2013 14:46

    Juma to przechowalnia znajomych i towarzyszy partyjnych tam do koryta dorwał się Ryszard Dziadak który obecnie wygląda jak spasiony knur i należy do trzeciej partii z kolei ...

    ! - + odpowiedz na ten komentarz