Sobota, 10 kwietnia 2021. Imieniny Borysławy, Makarego, Michała

Historia na zdjęciach i na ekranie (GALERIA)

2013-12-18 09:37:18 (ost. akt: 2013-12-18 10:01:50)

Podziel się:

W zeszły czwartek (7 grudnia) w budynku LO im. Marii Curie-Skłodowskiej odbyła się uroczystość rozdania nagród laureatom konkursu o nagrodę im. Izaaka Wesołka i konkursu o nagrodę im. Rodziny Rzepka. Zmagania były skierowane do uczniów i absolwentów szkół ponadgimnazjalnych powiatu makowskiego.

Do organizatorów konkursu należała Fundacja Rodziny Azrieli i Stowarzyszenie Pomocy Liceum przy współpracy z dyrekcją oraz Radą Pedagogiczna Liceum. Konkursy były objęte honorowym patronatem starosty makowskiego. Łącznie wzięło w nich udział 28 osób, których przygotowało 9 nauczycieli, z czego o nagrodę im. Rodziny Rzepka rywalizowało 7 osób, zaś o nagrodę im. Izaaka Wesołka 21 osób.
Pierwsze miejsce spośród prac nadesłanych w ramach konkursu o nagrodę im. Rodziny Rzepka zdobyła Joanna Mikołajczewska z Zespołu Szkół w Różanie, drugie miejsce uzyskały Aleksandra Borkowska, Paulina Kobylińska i Milena Stępniewska z LO nr I w Makowie, a trzecie miejsce zajęła Adrianna Kołodziejczyk z ZS w Różanie.
Wśród prac nadesłanych na konkurs o nagrodę im. Izaaka Wesołka pierwsze miejsce zajęli Łukasz Matysiak, Bartosz Markowski i Robert Żabik, drugie miejsce należało do Joanny Częścik i Katarzyny Sierak, trzecie zaś do Katarzyny Kamińskiej – wszyscy wymienieni są uczniami LO nr I w Makowie.
Prace konkursowe mogły być zgłaszane w formie eseju, filmu czy też fotoreportażu. Ich zakres tematyczny dotyczył historii i kultury Żydów z terenu Makowa Mazowieckiego, Różana i okolic oraz ich wkładu w rozwój społeczeństwa polskiego. Jednym z głównych założeń organizatorów było wyłonienie i promowanie uzdolnionych humanistów z naszego powiatu.
-Nasz film jest formą wywiadu z panem Józefem Matuszewskim, będącym sołtysem Starego Szelkowa już od lat 60. Bohater zadziwia swoją wiedzą, a przede wszystkim pamięcią. Dlatego ważne byłoby choć część tego zebrać i "ocalić od zapomnienia". Temat Żydów szelkowskich w przeciwieństwie do tych z Makowa, Różana bądź Krasnosielca nie jest popularny w publikacjach naukowych. Szczerze mówiąc, nie mieliśmy dostępu do jakichkolwiek pisanych źródeł na ten temat. Społeczność tam mieszkająca nie była bynajmniej mała, liczyła około 20 rodzin, prężnie się rozwijała i żyła w zgodzie z Polakami. Dopiero II wojna światowa położyła temu kres i skazała na zapomnienie – powiedział nam jeden z laureatów pierwszej nagrody im. Izaaka Wesołka, Łukasz Matysiak.
Sylwia Zasłonka


Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB