Czwartek, 13 maja 2021. Imieniny Agnieszki, Magdaleny, Serwacego

Akcja "Mój las dla Ciebie"

2014-03-06 13:47:27 (ost. akt: 2014-03-06 13:58:46)

Podziel się:

Nadleśnictwo Pułtusk zachęca wszystkich do posadzenia własnego kawałka lasu, którego będą mogli Państwo doglądać, patrzeć jak rośnie, pielęgnować pod okiem leśnika.

Od zarania dziejów życie człowieka związane było z lasem. Las od początku nas żywił, chronił, dostarczał drewna na budowę i opał. Dziś wiemy, że pełni również szereg ważniejszych funkcji takich jak produkcja tlenu, wchłanianie dwutlenku węgla, oczyszczanie wód i powietrza, łagodzenie klimatu, czy też jest miejscem wypoczynku człowieka. W Polsce praktycznie nie ma już lasów naturalnych. Lasy które nam służą powstały w wyniku świadomych działań człowieka. Dzięki konsekwentnym działaniom leśników dziś nadal możemy się cieszyć ich widokiem i korzystać z ich zasobów. Im większa świadomość społeczeństwa o roli lasu w życiu człowieka, tym lepiej będzie żyło się nam i naszym następcom. Tylko aktywne włączenie się człowieka w ciągłe sadzenie lasu gwarantuje jego trwałość. Leśnicy powołani są właśnie do takich zadań, lecz to wcale nie znaczy, że Ty nie możesz włączyć się w to szlachetne dzieło.

W ramach obchodów 90-lecia istnienia Lasów Państwowych proponujemy Państwu przy wsparciu leśników zasadzenie własnego kawałka lasu. Lasu, którego będą mogli Państwo doglądać, patrzeć jak rośnie, pielęgnować pod okiem leśnika i cieszyć się jego widokiem przez długie lata. Taki "własny las" będzie najpiękniejszym prezentem dla własnych dzieci i wnuków.

To będzie Wasz las dla Waszych następców!

Leśnicy wiedzą jak dbać o las i dlatego dołożą wszelkich starań, aby Wasz las trwał w zdrowiu przez następne 100 lat.
Nadleśnictwo Pułtusk zaprasza do udziału w akcji sadzenia lasu pt. "Mój las dla Ciebie". Akcja skierowana jest do szkół ponadpodstawowych, zakładów pracy, organizacji oraz każdej grupy, która zorganizuje wystarczająco dużo chętnych, aby posadzić około 5 tysięcy sadzonek drzew leśnych.
Najlepszym okresem sadzenia lasu jest wiosna. Wraz z rozkwitem świata przyrody zacznie żyć nasz "własny las". O czasie rozpoczęcia sadzenia zadecyduje jednak sama przyroda i jej uwarunkowania atmosferyczne. A jeśli chętnych będzie więcej niż oczekujemy, to akcja może być kontynuowana dalej - jesienią 2014 roku.

Aby przyłączyć się do akcji należy:

- zgłosić chęć posadzenia około 5 tys. sadzonek drzew leśnych;
- w miarę posiadanych możliwości zapewnić dojazd we własnym zakresie na miejsce akcji;
- sadzący las mogą zdeklarować intencję, w jakiej las będzie posadzony;

Dla zapewnienia bezpieczeństwa, osoby przystępujące do pracy proszone są o zabezpieczenie się w odzież roboczą wraz z rękawicami ochronnymi. Nadleśnictwo zapewnia miłą atmosferę, fachowy nadzór, organizację, uzgadnia z zainteresowanymi miejsce sadzenia, dostarcza na powierzchnię sadzonki
i narzędzia.

Każdą posadzoną powierzchnię oznaczymy tabliczką pamiątkową zawierającą informację, kto posadził ten las (ewentualnie w jakiej intencji).

Leśnicy wiedzą, jak ważne i trudne jest dbanie o największy skarb naszego kraju, dlatego po zakończeniu pracy chcą spędzić wspólnie czas przy ognisku i pieczonej kiełbasce. Będzie to doskonała okazja do rozmowy, nauki o lesie, a także do wręczenia drobnego upominku i certyfikatu dla organizacji i dla każdego uczestnika, który włączył się do akcji leśników. Taki certyfikat potwierdzać będzie objęcie zasadzonego fragmentu lasu własnym patronatem. Zwieńczenie akcji nastąpi w czerwcu bieżącego roku, podczas wspólnych obchodów Dnia Leśnika.

Patronat honorowy akcji przyjęli:

1. Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Warszawie - Konrad Grzybowski.
2. Starosta Pułtuski – Edward Marek Wroniewski.
3. Starosta Makowski - Zbigniew Deptuła.

Chętnych prosimy o przesłanie swojego zgłoszenia do Nadleśnictwa Pułtusk pisemnie lub e-mailowo na adres: pultusk@warszawa.lasy.gov.pl według wzoru załączonego poniżej.
Dotrzymanie terminu swoich zgłoszeń do 20 marca 2014 roku gwarantuje przez leśników właściwą organizację całej akcji.

Nadleśniczy
Nadleśnictwa Pułtusk
Roman Jankowski

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB