Czwartek, 28 stycznia 2021. Imieniny Agnieszki, Kariny, Lesława

Pożyczki na inwestycje w mieście

2014-03-10 08:00:51 (ost. akt: 2014-03-10 08:12:57)

Podziel się:

Trzy pożyczki na w sumie blisko 1,6 mln złotych chce wziąć miasto z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Pieniądze mają zostać przeznaczone na inwestycje.

Pierwsza z pożyczek – w wysokości 140 tys. zł – ma być spożytkowana przy przebudowie ulic na osiedlu Królów Polskich (ul. Krzywoustego, Chrobrego i część ul. Jagiełły). Druga, której wielkość to 250 tys. zł, zostanie przeznaczona na modernizację arterii na osiedlu Grzanka (ul. Świerkowa i Wiśniowa) wraz z montażem separatora w ul. Sportowej. A trzecia – największa, bo opiewająca na kwotę 1,2 mln zł – ma zostać przez ratusz zadysponowana na budowę sieci kanalizacji deszczowej od ul. Kościelnej do ul. Gen. Pułaskiego z wylotem kanału do Orzyca. O tej inwestycji pisaliśmy szerzej w jednym z ostatnich numerów. Przetarg na nią ma być ogłoszony w tym miesiącu. Planowany odcinek „deszczówki” będzie mieć kształt litery „T”, przebiegając ul. Kościelną od skrzyżowania z ul. Moniuszki, Pułaskiego i Armii Krajowej przy przedszkolu nr 2. Wylot do Orzyca znajdzie się przy „turbinie”.
Żeby zaciągnąć te trzy pożyczki, wymagana jest akceptacja radnych. Ich głosowanie w tej sprawie odbyło się podczas sesji. Zgodnie z projektami uchwał, te zobowiązania mają być spłacone w latach 2015-2019 dochodami z tytułu udziału miasta we wpływach z podatku dochodowego od osób fizycznych.
Jak podkreśla wiceburmistrz Makowa Grzegorz Napiórkowski, pożyczki z WFOŚiGW są – po spełnieniu odpowiednich warunków - częściowo umarzalne. Poza tym mają stosunkowo niskie oprocentowanie – jedynie 2,5 proc. w skali roku. Uchwały rady miasta są potrzebne przy składaniu aplikacji o takie preferencyjne pożyczki do funduszu. Muszą też one być pozytywnie zaopiniowane przez Regionalną Izbę Obrachunkową. O pozyskanie pieniędzy z WFOŚiGW są w ratuszu raczej spokojni. - Nie zdarzyło się w historii Makowa, żebyśmy takiej pożyczki nie dostali, jeśli o nią występowaliśmy – zaznacza Grzegorz Napiórkowski.
Dariusz Kucman

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Janusz #1346489 | 77.253.*.* 11 mar 2014 16:23

    a kto spłaci te kredyty? a co z praca dla mlodych nie lepiej pieniadze przeznaczyc na tworzenie miejsc racy zachecenie firm do inwestowania w te miasto? nie lepiej radnym dogodzic i robic wszystko pod wybory

    ! - + odpowiedz na ten komentarz