Czwartek, 25 lutego 2021. Imieniny Almy, Cezarego, Jarosława

Sołectwa będą dysponować kasą

2014-03-15 12:00:00 (ost. akt: 2014-03-14 10:46:37)
Radni gminy Szelków byli za utworzeniem funduszu sołeckiego

Radni gminy Szelków byli za utworzeniem funduszu sołeckiego

Podziel się:

Radni gminy Szelków wyrazili zgodę na utworzenie funduszu sołeckiego na rok 2015. – Liczę, że przyniesie on ożywienie społeczne – mówił wójt Arnold Maciej Grossman.

Rada gminy zajęła się funduszem sołeckim, na wyrażenie zgody na jego utworzenie ma czas – zgodnie z przepisami – do 31 marca. Jak podkreślała skarbnik Alicja Malinowska, wójt musi zaś powiadomić sołectwa o środkach im przysługujących do 31 lipca. Wysokość puli przypadająca na poszczególne miejscowości ustala się na podstawie specjalnego wzoru matematycznego, którego istotnym elementem jest liczba mieszkańców. Według obecnych danych np. Bazar otrzymałby 10 tys. 117 zł, a Kaptury – 6 tys. 700 zł. Co ważne, gmina będzie mogła otrzymać z budżetu państwa do 30 proc. zwrotu wydatków poniesionych w ramach tego funduszu.
Wójt Grossman, w odpowiedzi na głosy sołtysów zastanawiających się na trudami związanymi z wypełnianiem wniosków itp., zapewnił, że nikomu nie zostanie odmówiona pomoc gminy. – Damy radę – przekonywał Grossman. I dodał: - Dwa lata się broniliśmy przed funduszem sołeckim, bo gmina miała pewne problemy finansowe. Ale obiecaliśmy, że w końcu będzie. I z tej obietnicy się wywiązujemy.
Jeden z sołtysów dopytywał, co w sytuacji, gdy dana wieś nie będzie chciała sama dysponować przyznaną kwotą. – Wtedy zostaje ona do ogólnego podziału – tłumaczył Arnold Maciej Grossman. Jego zdaniem, czasem może być tak, iż gmina będzie się chciała dołożyć do zadania realizowanego przez sołectwo. Ale i wioska może wspierać gminę, jeśli ta będzie tam wykonywać strategiczną inwestycję. – Patrzę z ufnością w utworzenie funduszu. Liczę, iż przyniesie ożywienie społeczne na wioskach. Jak nie spróbujemy, to się nie przekonamy – zaznaczał wójt.

Dariusz Kucman

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB