Wtorek, 20 kwietnia 2021. Imieniny Agnieszki, Amalii, Czecha

Wątpliwości wokół wywozu śmieci

2014-03-30 12:00:00 (ost. akt: 2014-03-28 09:17:33)
Mieszkanki zgłaszały na sesji uwagi w sprawie wywozu śmieci

Mieszkanki zgłaszały na sesji uwagi w sprawie wywozu śmieci

Podziel się:

Marcową sesję rady gminy Karniewo zdominował temat dotyczący nowego systemu gospodarowania odpadami komunalnymi. Jak się okazało, problemów nie brakuje.

Debata mieszkańców i radnych rozpoczęła się od ogłoszenia kolejnej już zbiórki odpadów wielkogabarytowych w gminie Karniewo. – Jeśli ma wyglądać tak, jak poprzednia, to ja dziękuję – powiedziała na sesji jedna z mieszkanek. Po czym dodała, że pracownicy firmy Błysk-Bis (ta firma zajmuje się odbiorem śmieci na terenie gminy) „przebrali” wystawione przez nią rzeczy, a część zostawili. - Padał wtedy deszcz, wszystko stało, mokło. Co ja miałam zrobić z tym, co zostawili? Jak tak dalej pójdzie, to chyba sama zacznę wywozić śmieci do lasu. Poza tym to skandal, że ja na 6 osobową rodzinę kwartalnie płacę aż 144 zł - mówiła zbulwersowana kobieta.
Zażalenia pojawiły się również co do segregowania śmieci. - W naszej gminie śmieci suche zabierane są innego dnia niż mokre. Ja jednak widzę, że mieszkańcy wystawiają dwa kosze jednocześnie, a pracownicy Błysku bezmyślnie je zabierają. Gdzie więc tu segregacja? - zabrała głos kolejna mieszkanka.
Izabela Orłowska, podinsp. ds. ochrony środowiska w urzędzie gminy, jednak uspokajała. - Zgłoszę to ze swojej strony do firmy Błysk, trzeba jednak też uczulić mieszkańców, aby wystawiali dobrze kosze. Jeśli chodzi zaś o zbiórkę odpadów wielkogabarytowych, nalegałam, aby firma prowadziła ją przez 4 dni, a nie 2 tak, jak ostatnio. Błysk upierał się jednak, że zdąży ze wszystkim. Zastrzegłam sobie to, że gdy coś zostawią, będą musieli po to wrócić - wyjaśniała Orłowska. Przedstawiła również statystyki, które wskazują, że od wprowadzenia nowego systemu gospodarowania odpadami komunalnymi zwiększyła się ilość odbieranych odpadów. Zanim system ten został uruchomiony, odbierano 214 ton odpadów, teraz zaś firma odbiera około 346 ton.
Co ważne, gmina nie ma wielkiego problemu z brakiem rozliczenia się ze strony mieszkańców za wywóz śmieci. W III kwartale 2013 r. wysłano 55 upomnień, zaś w IV - 51. - Mamy nadzieję, że w I kwartale 2014 r będzie ich jeszcze mniej - podsumowała Orłowska.
Marlena Grzeszczak

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB