Czwartek, 13 maja 2021. Imieniny Agnieszki, Magdaleny, Serwacego

Mieszkańców powiatu ma być coraz mniej

2014-04-04 08:35:10 (ost. akt: 2014-04-04 08:35:22)
Niestety najmłodsi mieszkańcy miasta najczęściej wyjeżdżają z powiatui nie wracają tu na stałe

Niestety najmłodsi mieszkańcy miasta najczęściej wyjeżdżają z powiatui nie wracają tu na stałe

Podziel się:

Z długoterminowej prognozy Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że nasz powiat będzie stopniowo się wyludniał.

Prognoza GUS-u dotyczy powiatów oraz miast na prawach powiatu. Obejmuje lata 2011-2035. Dla naszego powiatu nie jest ona najbardziej optymistyczna. Bo z przyjętej na 2011 r. liczby mieszkańców wynoszącej prawie 46 tysięcy (w tym prawie po równo kobiet i mężczyzn - po ok. 23 tys.), w 2035 r. ma się ostać już tylko trochę ponad 39 tys.

Wyjazdy za chlebem
GUS, tworząc takie opracowanie, brał oczywiście pod uwagę wiele danych matematycznych, choćby wojewódzkie parametry trwania życia. Ale jego prognozę trzeba przyjąć jako ostrzeżenie. Bo póki co, realizuje się ona na naszych oczach. Jakiś czas temu pisaliśmy, że liczba mieszkańców stolicy powiatu – miasta Maków Mazowiecki – spadła już poniżej 10 tys. Wszystko to zapewne z powodu toczącej nasz powiat choroby – ogromnego bezrobocia. Brak większych zakładów pracy powoduje, że ludzie wyjeżdżają za chlebem i już nie wracają. Nie mają do czego.
Co gorsza, exodus dotyczy też rolników, których do tego zmusza zmieniająca się w tej branży diametralnie sytuacja (zostają „w grze” tylko farmerzy o dużym areale) i słabej klasy ziemia w naszym rejonie.

Tylko inwestorzy
I tutaj zaczyna się rola naszych samorządowców ze wszystkich szczebli. Tylko zdecydowane działania na rzecz przyciągnięcia nowych, poważnych inwestorów, którzy stworzą nowe miejsca pracy, mogą zmienić obecny stan rzeczy. To powinno na co dzień spędzać sen z powiek wszystkim lokalnym włodarzom. Z dotychczasowych działań w tym zakresie łatwo będzie ich rozliczyć podczas zbliżających się wielkimi krokami wyborów samorządowych.
Dariusz Kucman

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. . #1367174 | 37.30.*.* 4 kwi 2014 13:56

    Zostaną tylko darmozjady zatrudnieni po znajomości w makowskich urzędach tylko dla kogo jak wszyscy wyjadą ???

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz