Czwartek, 22 kwietnia 2021. Imieniny Łukasza, Kai, Nastazji

Krew będą pobierać w autokarze

2014-04-05 12:00:00 (ost. akt: 2014-04-04 08:46:53)

Podziel się:

Stały punkt poboru krwi zlokalizowany w makowskim szpitalu został zlikwidowany. 7 kwietnia odbędzie się pierwsza zbiórka w mobilnym punkcie.

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie poinformowało oficjalnie, że od 7 kwietnia pobór krwi w Makowie będzie realizowany w ambulansie RCKiK, zaparkowanym w poniedziałki przy szpitalu (ul. Witosa 2). Rejestracja dawców ma się odbywać w godzinach 9-13. „Decyzja zastąpienia stacjonarnego mobilnym systemem pobierania krwi, spowodowana jest koniecznością zapewnienia zgodnych z wymogami warunków pobierania krwi, przetworzenia jej w składniki oraz nadzoru osoby odpowiedzialnej za kwalifikowanie krwi do wydania” - czytamy w piśmie skierowanym przez RCKiK do krwiodawców.
Zawarto tam również przypomnienie, iż w wytycznych Instytutu Hematologii i Transfuzjologii znajdują się wymagania techniczne procedur kwalifikowania dawców i pobierania krwi (np. odpowiednie klimatyzowane pomieszczenia, stała kontrola temperatury przechowywania pojemników do krwi i probówek, kontrole bieżące sprzętu medycznego, kilkuetapowa weryfikacja dawców). Dotychczasowa organizacja poboru tego życiodajnego płynu w Makowie nie zapewniała realizacji tych warunków. Natomiast będą one spełnione w ambulansie, który został zaakceptowany jako punkt poboru krwi przez odpowiednie instytucje (sanepid, IHiT, Główny Inspektorat Farmaceutyczny). „Zwracamy uwagę na fakt, że dla krwiodawców zmiany te nie są zbyt uciążliwe ani znaczące, ponieważ dni i częstotliwość poboru pozostają takie, jak dotychczas. Nastąpiło jedynie niewielkie przesuniecie godzin oraz zmiana miejsca - pomieszczenia szpitalne zastąpiono specjalistycznym ambulansem” - można przeczytać w piśmie RCKiK.

Marlena Grzeszczak

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB