Czwartek, 25 lutego 2021. Imieniny Almy, Cezarego, Jarosława

Centralna kotłownia – na węgiel

2014-04-24 08:57:00 (ost. akt: 2014-04-24 08:59:54)
Przyszła makowska kotłownia ma być podzielona na część technologiczną (produkcyjną) wraz z zapleczem socjalnym dla pracowników oraz część biurową dla zarządu i administracji

Przyszła makowska kotłownia ma być podzielona na część technologiczną (produkcyjną) wraz z zapleczem socjalnym dla pracowników oraz część biurową dla zarządu i administracji

Podziel się:

Miejska kotłownia ma być opalana węglem i mieć na początek wydajność 9 megawatów. Makowski ratusz ogłosił w zeszłym tygodniu przetarg na opracowanie dokumentacji technicznej tego obiektu.

O jego budowie mówi się w mieście od wielu lat. Bo też jego potrzeba jest ogromna. Maków cierpi bowiem na chroniczny brak źródeł ciepła, co skutkuje tym, że w części wielorodzinnych budynków mieszkańcy musza dalej biegać z węglem po piętrach i szufelkami dokładać do pieców. A to nie licuje z XXI wiekiem, w którym żyjemy. Pomału sytuacja zaczęła się ostatnio zmieniać, ale bez dużej, miejskiej kotłowni, nie da się zażegnać problemu kompleksowo.

Nie spółka, lecz miasto
Jak już niejednokrotnie pisaliśmy, zapadła decyzja, że dokumentację pod przyszłą centralną ciepłownię przygotuje należąca do miasta i spółdzielni mieszkaniowej „Jubilatka” spółka JUMA. Miała ona też zająć się położeniem sieci ciepłowniczej na odcinku od ul. 1 Maja 9 do ul. Moniuszki 6. W tym celu radni na styczniowej sesji podjęli uchwałę, która zakładała przekazanie spółce 300 tys. zł w gotówce oraz 535 tys. zł w formie tzw. wkładu niepieniężnego (to działka o powierzchni ponad 1 ha) za objęcie przez samorząd miejski kolejnych w niej udziałów. Ale ostatecznie zdecydowano, że obydwa zadania zrealizuje jednak miasto. Rada uchyliła ostatecznie styczniową uchwałę.

Kotłownia węglowa
Najpierw ratusz ogłosił przetarg na rozbudowę przywołanego powyżej odcinka ciepłociągu. Dotrze on do urzędu miasta, komendy straży i dwóch bloków. A w końcówce zeszłego tygodnia ruszył przetarg na dokumentację dla kotłowni. Jak wynika z zawartości zamówienia, planuje się budowę obiektu o wydajności 9 MW, wysokoparametrowego, opalanego węglem (miał). Powstanie on na nieuzbrojonych póki co, należących do miasta, działkach przy ul. Przemysłowej w Makowie.
Zwycięzca przetargu będzie musiał zaprojektować budynek kotłowni z podziałem na część technologiczną (produkcyjną) wraz z zapleczem socjalnym dla pracowników oraz część biurową dla zarządu i administracji. I to w taki sposób, by można było w przyszłości rozbudować całość w celu zwiększenia mocy ponad 9 MW.

Przyłącze do sieci
Projektant będzie też musiał uwzględnić kominy wraz z instalacją odpylania (cyklony oraz filtry tkaninowe ograniczające emisję pyłów), skład opału oraz skład żużla (powierzchnię składu opału trzeba opracować dla 4-miesięcznego zapasu węgla przy składowaniu do 1,5 m wysokości, skład żużla – 10 proc. składu opału), a także drogi wewnętrzne, chodnik, plac manewrowy, parkingi, wagę samochodową wraz z portiernią oraz taśmociągi. Nie może też zapomnieć o instalacjach podziemnych czy ogrodzeniu i strefie izolacyjnej w postaci zieleni.
Co ważne, zamówienie obejmuje też zaprojektowanie ok. 500-metrowego odcinka ciepłociągu, który połączy kotłownię z miejską siecią ciepłowniczą.
Dokumentacja do 15 września
Na wykonanie całej tej dokumentacji wyłoniony w przetargu podmiot będzie miał czas do 15 września br. Oferty są w magistracie przyjmowane do najbliższego piątku. Kiedy dokładnie powstanie sama kotłownia i kto będzie odpowiedzialny za jej wybudowanie, jeszcze nie wiadomo.
Przypomnijmy, że od jakiegoś czasu toczyła się dyskusja, jakie źródło zasilania ma mieć miejska kotłownia – węglowe czy gazowe. Zwolennicy węgla podkreślali, że to najtańszy sposób na rozwiązanie całej sprawy, a poza tym gazu w Makowie nie ma i nie wiadomo czy i kiedy będzie. Oponenci zaś zaznaczali, że gaz można do Makowa podciągnąć. I że to ekologiczne i nowoczesne źródło energii w przeciwieństwie do węgla.
Dariusz Kucman

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. wist #1385079 | 212.160.*.* 29 kwi 2014 09:07

    Dla mnie to jest nienormalne, ze 21. wieku się stawia kotłownie węglowe. Przecież za kilka lat będą na pewno wyśrubowane normy jeśli chodzi o emisję pyłów itp. I wtedy przyjdzie mieszkańcom płacić za ciepło ogromne sumy. Chyba czas się zastanowić nad tym wszystkim przy wyborach.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz