Czwartek, 22 kwietnia 2021. Imieniny Łukasza, Kai, Nastazji

Eternit powoli znika z dachów

2014-05-13 08:28:10 (ost. akt: 2014-05-13 08:28:31)
Usuwanie eternitu

Usuwanie eternitu

Podziel się:

W myśl uchwały rady miejskiej w Różanie burmistrz raz na dwa lata przedstawia jej raport dotyczący usuwania azbestu.

Takie sprawozdanie z realizacji „Programu usuwania wyrobów zawierających azbest z terenu Gminy Różan na lata 2009–2032” za lata 2012–2013 zostało zaprezentowane na sesji 28 kwietnia.
W 2006 r. różański urząd zbierał informacje od mieszkańców i ustalił faktyczną ilość materiałów azbestowych i miejsca, gdzie się znajdują. Płyt azbestowo-cementowych stosowanych w budownictwie było ok. 160 100 m kw.
Fundusz zapłacił
Jak poinformował Piotr Świderski, w marcu 2012 r. gmina złożyła wniosek do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie o dotację na zadanie „Demontaż i utylizacja wyrobów zawierających azbest”. Dofinansowanie zostało przyznane, więc wysłano 6 zapytań do przedsiębiorców o wycenę odbioru i utylizacji pokryć dachowych z azbestem. Wybrano najkorzystniejszą ofertę – firmy Środowisko i Innowacje z Dobrowa (woj. świętokrzyskie), która dysponuje własnym składowiskiem odpadów niebezpiecznych. Od 1 października do 30 listopada 2012 r. pakowała, odbierała, wywoziła, ważyła i utylizowała płyty eternitowe. Łącznie usunięto z budynków mieszkalnych i gospodarczych w 30 gospodarstwach 4 236 m kw tych materiałów. Koszt tej operacji to 24 695 zł, które w całości pokrył WFOŚiGW.
Popularność eternitu
W zeszłym roku chęć usunięcia wyrobów azbestowych zgłosiło 26 gospodarstw. W związku z tym zdemontowano i przeznaczono do unieszkodliwienia 4 120 m kw. płyt. Gmina złożyła wniosek o dotację na ten cel do wojewódzkiego funduszu, ale nie został rozpatrzony, ponieważ zamknięto nabór wniosków w programu „Usuwanie i unieszkodliwianie azbestu na terenie województwa mazowieckiego”.
- Eternit był jednym z najczęściej stosowanych materiałów na pokrycia dachowe. Ze względu na swoje zalety, to jest między innymi odporność na wysokie temperatury, działanie mrozu, kwasów, substancji żrących, a także estetyczność stosowany był szeroko od ponad 100 lat w dziedzinie budownictwa. Dziś jednak wiemy, że jest szkodliwy dla zdrowia - podsumowywał burmistrz. Przypomniał, że eternit musi zniknąć z dachów do końca 2032 r.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB