Czwartek, 21 stycznia 2021. Imieniny Agnieszki, Jarosława, Nory

Z wojewodą o inwestycjach

2014-05-19 10:11:24 (ost. akt: 2014-05-19 10:12:27)

Podziel się:

W ubiegły poniedziałek gminy Karniewo i Czerwonka odwiedził wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski. Taka „robocza” wizyta minęła na rozmowach z włodarzami gminy i mieszkańcami.

Wojewoda swoją wizytę rozpoczął od odwiedzenia gminy Czerwonka. Tam udał się na spotkanie z mieszkańcami miejscowości Dąbrówka. Temat, jaki oni poruszyli, dotyczył stawu wiejskiego, który podczas roztopów i większych opadów zalewa okolicę. Gmina liczy na dofinansowanie z funduszy wojewody na przeciwdziałanie skutkom powodzi, dlatego też mieszkańcy opisali gościowi problemy związane ze zbiornikiem.

Trzeba pogłębić
Jak się dowiedzieliśmy z tego źródła, można otrzymać nawet 80-proc. dofinansowanie. Wójt gminy Paweł Kacprzykowski próbuje na ten cel pozyskać jeszcze dodatkowe środki. Bo inwestycja ta (chodzi m.in. o pogłębienie akwenu i wykonanie przepustu pod drogą) może kosztować nawet 250 tys. zł.
Następnie szef gminy przedstawił wojewodzie konieczność przebudowy drogi „biegnącej” poprzez gminę w miejscowościach Dąbrówka, Cieciórki i Krzyżewo, a łączącej krajową szosę nr 60 i wojewódzką nr 626. Wójt dopytywał również, czy jest szansa na realizację tej inwestycji w tym roku. Okazało się, że jeśli Mazowiecki Urząd Wojewódzki uzyska do 25 proc. oszczędności z „drogowych” przetargów, takie działania będą realne.

Z Czerwonki prosto do Karniewa
W Karniewie pierwszym punktem wizyty wojewody było obejrzenie wyremontowanego mostu w miejscowości Obiecanowo. Ta inwestycja była nie tylko sukcesem władz obu gmin, ale także oznaczała koniec problemów mieszkańców gmin Karniewo i Czerwonka. Dzięki współpracy wójtów, ale przede wszystkim dofinansowaniu wojewody mazowieckiego, inwestycja zastała pomyślnie zakończona. Następnie włodarze gmin wraz z wojewodą udali się na ul. Graniczną w Makowie Mazowieckim, do Jankowa, Budzyna-Bolek, Budzyna Walędzięta w gm. Czerwonka oraz miejscowości Obiecanowo w gm. Karniewo. Jest to trasa modernizowana w ramach Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych, czyli tzw. schetynówek.
Przedostatnim punktem było obejrzenie mostu w Czarnostowie, planowanego do generalnego remontu w bieżącym roku. Całkowity koszt zadania według kosztorysu inwestorskiego wynosi 1 mln 217 tys. zł. A dotacja od wojewody w formie promesy (przyrzeczenia) z funduszy na usuwanie skutków klęsk żywiołowych została przyznana w kwocie 700 tys. zł
Na zakończenie wizyty odbyło się spotkanie w sali konferencyjnej Urzędu Gminy Karniewo wojewody Kozłowskiego z mieszkańcami gminy. Poruszono tam wiele tematów. Rozmawiano m.in. o bieżącej sytuacji gospodarczej w kraju, w tym sytuacji w rolnictwie, bezpieczeństwie ludności oraz roli jednostek OSP, a także o zadaniach administracji rządowej na terenie Polski i Europy.

Marlena Grzeszczak

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB