Poniedziałek, 10 maja 2021. Imieniny Antoniny, Izydory, Jana

Uwaga piraci - zabierają „prawka”!

2014-06-15 12:00:00 (ost. akt: 2014-06-13 09:51:01)
- Polityka policji się zmieniła, gdy okazało się, że mandaty i upomnienia nie wystarczają - mówi mł. insp. Tomasz Łysiak

- Polityka policji się zmieniła, gdy okazało się, że mandaty i upomnienia nie wystarczają - mówi mł. insp. Tomasz Łysiak

Podziel się:

W ciągu dwóch miesięcy makowscy stróże prawa skierowali 8 wniosków do sądu o fakultatywne zatrzymanie prawa jazdy.

Przepis, który pozwala na takie pozbawienie uprawnień istnieje w polskim prawie od dawna, ale dopiero ostatnio policjanci zaczęli go intensywnie wykorzystywać. - Polityka policji się zmieniła, gdy okazało się, że mandaty i upomnienia nie wystarczają, liczba wypadków na naszych drogach i ofiar śmiertelnych nie spada – mówi mł. insp. Tomasz Łysiak, komendant powiatowy policji w Makowie Mazowieckim.
Nasz kraj wypada bardzo kiepsko pod tym na tle państw Unii Europejskiej. Policja uważa, że czasowe pozbawienie kierowcy prawa jazdy, nawet na najkrótszy okres, zmusza go do bardziej restrykcyjnego przestrzegania w przyszłości prawa.
Fakultatywne zatrzymanie prawa jazdy jest jedną z konsekwencji „rażącego i umyślnego naruszenia przepisów ruchu drogowego skutkującego powstaniem realnego i bezpośredniego zagrożenia dla życia i zdrowia”. Komendant Łysiak podaje przykład: - Jest kolizja, cztery samochody znajdują się jeden za drugim, ostatni nie zachowuje środków ostrożności, spycha jeden samochód do rowu, drugi także i uderza w stojący na przodzie. Sama kara w postaci mandatu jest tu niewystarczająca. Wnioskujemy do sądu o zatrzymanie prawa jazdy – mówi. W ciągu dwóch miesięcy nasi mundurowi 8 razy skorzystali z możliwości fakultatywnego zatrzymania jazdy. Sąd pozytywnie uwzględnił około połowy ich wniosków.
Pozbawić „prawka” w ten sposób można w trzech przypadkach: gdy kierowca stworzy zagrożenie w ruchu drogowym na przykład poprzez za szybką jazdę, wymuszanie pierwszeństwa na przejściach dla pieszych czy spychanie innych kierowców na pobocze, gdy kierowca ucieka przed policją i gdy nie udzieli pomocy ofierze wypadku drogowego.

Komentarze (9) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. miłośnik policji #1419032 | 46.115.*.* 16 cze 2014 10:22

    A w jaki sposób policja zamierza walczyć z pijanymi policjantami na służbie? Np. rozbijającymi się radiowozem o płot?

    ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)