Piątek, 25 września 2020. Imieniny Aureli, Kamila, Kleofasa

Więcej różyczki, mniej ospy

2014-07-05 12:00:00 (ost. akt: 2014-07-04 08:35:45)
Powiatowy lekarz weterynarii Mariusz Dobosz

Powiatowy lekarz weterynarii Mariusz Dobosz

Podziel się:

Na ostatniej sesji rady powiatu radni wysłuchali i przyjęli dwie obszerne informacje - o stanie bezpieczeństwa sanitarno-epidemiologicznego w 2013 r. w powiecie oraz o stanie sanitarno-weterynaryjnym w tym okresie.

Z przedstawionego przez Lucynę Pilniakowską, powiatowego inspektora sanitarnego i jednocześnie dyrektora makowskiego sanepidu, stan bezpieczeństwa sanitarno-epidemiologicznego ulega u nas systematycznej poprawie. Bo z roku na rok zmniejsza się liczba kontroli z wynikiem negatywnym,. A w stosunku do roku 2012 wystąpił nawet spadek zachorowań na salmonellozy, wirusowe zakażenie jelitowe wywołane przez rotawirusy, ospę wietrzną czy boreliozę. Niestety jest też zła wiadomość. Można było zauważyć wzrost zachorowań na płonicę, różyczkę oraz choroby grypopodobne. W dodatku aż 75 osób zostało pokąsanych przez zwierzęta, podczas gdy w 2012 liczba ta wynosiła 67.
Jak podkreślała dyrektor Pilniakowska, poprawił się stan sanitarno-techniczny niepublicznych zakładów opieki zdrowotnej. A także zakładów fryzjerskich, kosmetycznych czy odnowy biologicznej. W górę poszła również jakość wody przeznaczonej do spożycia.
Z kolei powiatowy lekarz weterynarii Mariusz Dobosz opowiedział o zadania realizowanych przez podległe mu służby oraz stanie sanitarno-weterynaryjnym. Tłumaczył m.in., że w związku z rolniczo-hodowlanym charakterem i dużą liczbą zakładów produkcyjnych lub przetwarzających żywność, w naszym powiecie przestrzeganie wymagań weterynaryjnych jest szczególnie istotne. Na szczęście - mimo bardzo dużej liczby badań - na terenie powiatu nie stwierdzono ani jednego ogniska choroby zakaźnej podlegającej obowiązkowi zwalczania. Podsumowując, lekarz stwierdził, że mimo pewnych uchybień i nieprawidłowości, jest w stanie ocenić pozytywnie bezpieczeństwo sanitarno-weterynaryjne w Makowskiem.

Marlena Grzeszczak

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB