Czwartek, 26 listopada 2020. Imieniny Leona, Leonarda, Lesławy

Trudniej o karty parkingowe dla niepełnosprawnych

2014-07-10 08:43:50 (ost. akt: 2014-07-10 08:44:28)
Stare karty parkingowe dla niepełnosprawnych, wydawane bezterminowo, stracą ważność 30 listopada

Stare karty parkingowe dla niepełnosprawnych, wydawane bezterminowo, stracą ważność 30 listopada

Podziel się:

Od 1 lipca kart parkingowych dla niepełnosprawnych nie wydaje wydział komunikacji makowskiego starostwa, ale przewodnicząca zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności. Zmian jest więcej, o dokument będzie trudniej.

Nowe rozwiązania wprowadza nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym. Były konieczne, gdyż dotychczasowe karty wykorzystywano w sposób niewłaściwy przez osoby do tego nieuprawnione. Na przykład wnuczek pożyczał od dziadka taki dokument albo komuś został po śmierci babci i go używał. W naszym mieście, gdzie w centrum ciągle brakuje miejsc parkingowych, taka karta jest nie do przecenienia. Wolną „kopertę” o wiele łatwiej znaleźć niż zwykłe miejsce.
Najistotniejsza zmiana jest taka, że nowe karty otrzymają wyłącznie osoby ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności – ruchowej, neurologicznej lub narządu wzroku. - Dotychczas o karty mogły ubiegać się także osoby o lekkim stopniu niepełnosprawności – informuje Monika Stańczak, przewodnicząca zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Makowie Mazowieckim.
O taki dokument będą mogli się starać również rodzice kalekich dzieci (do 16 lat), które mają problemy z poruszaniem się oraz placówki rehabilitacyjne i edukacyjne dla osób niepełnosprawnych.
Nowela określa, że stare karty wydawane bezterminowo stracą ważność 30 listopada bieżącego roku. - Teraz dla osób będą ważne pięć lat, a dla placówek trzy – mówi Monika Sobczak. To ona od 1 lipca zajmuje się wydawaniem kart. Jest to kolejna zmiana, ponieważ dotychczas te plakietki wystawiał wydział komunikacji makowskiego starostwa.
Na koniec ostrzeżenie – za bezprawne posługiwanie się kartą parkingową dla niepełnosprawnych grozi do 2 tys. zł grzywny.
el

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB