Wtorek, 2 marca 2021. Imieniny Halszki, Heleny, Karola

Pojemników nie było w umowie

2014-07-24 14:33:51 (ost. akt: 2014-07-24 14:35:13)
fot. Marlena Grzeszczak

fot. Marlena Grzeszczak

Podziel się:

Minął już rok odkąd firma Błysk-Bis odbiera śmieci w gminie Czerwonka. Część mieszkańców ciągle czeka jeszcze na pojemniki. - Dostarczenia koszy mieszkańcom nie było w umowie - tłumaczy prezes firmy.

- Koszy nie ma m.in. w miejscowościach Perzanowo i Tłuszcz. Gdy dzwonię do firmy, aby upomnieć się o coś, co mi się należy, ciągle każą mi czekać i zostawiać swoje dane. Mają już tam pewnie niezłą listę z moimi personaliami. A pojemników jak nie było, tak nie ma, dostaje jedynie foliowe worki – poskarżył się nam telefonicznie jeden z mieszkańców. Dodał również, że takich problemów nie ma w innych gminach, które obsługuje firma Błysk-Bis.

To gest dobrej woli
Sprawa wygląda jednak trochę inaczej. - Z przetargu wynika, że firma nie ma obowiązku dostarczania koszy w gminie Czerwonka. Ale poszliśmy w tej sprawie mieszkańcom na rękę i część z nich je otrzymała, a nawet chcemy dostarczyć je pozostałym mieszkańcom już do końca lipca - poinformował nas Wojciech Zalewski, prezes firmy Błysk-Bis. Dodał, również, że firma otrzymuje wiele deklaracji w sprawie dostarczania pojemników na odpady, jednak pierwszeństwo należy do gmin, które mają taki punkt w umowie.

Nowy system - coraz lepiej
- Uważam, że system po roku współpracy z gminami w końcu zaczął działać lepiej. Należy jednak bardziej uświadamiać mieszkańców, że segregacja odpadów jest konieczna. To leży już w kwestii gminy - podkreślał prezes firmy. Zdradził nam również, że dochodzi do sytuacji gdy mieszkańcy upominają się o większe kosze, które są dużo droższe, a później nie są wykorzystywane. Firma wówczas traci nawet kilkaset złotych na jednym koszu. Zalewski apeluje więc do mieszkańców za naszym pośrednictwem, aby dokładnie przemyślali swoje wybory. - To są takie drobne niedoróbki, które nam się zdarzają. Poza tym współpraca z gminami układa się bardzo dobrze - podsumował.

Segregacja będzie obowiązkowa
Niejako przy okazji prezes Błysk-Bisu opowiedział nam, jak w niedalekiej przyszłości będzie wyglądało odbieranie odpadów od mieszkańców. - My musimy promować selektywną zbiórkę odpadów. Są to nałożone zobowiązania wobec wszystkich w Unii Europejskiej. Wiem już, że Komisja Europejska ma narzucić obowiązkową segregacje śmieci. Wtedy gminy za niedostosowanie się do tego będą mogły wystosować karę. Aktualnie 90 procent osób z obsługiwanych przez nas gmin zgłosiło, że będzie segregować śmieci. W rzeczywistości tak nie jest, bo do koszy trafia naprawdę wszystko – podkreślił Zalewski.


Marlena Grzeszczak

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB