Czwartek, 25 lutego 2021. Imieniny Almy, Cezarego, Jarosława

Kolejny krok w stronę rewitalizacji fortu nr 1

2014-07-29 10:57:45 (ost. akt: 2014-07-29 10:58:52)
Projekt rewitalizacji fortu nr 1 ma być gotowy do połowy grudnia

Projekt rewitalizacji fortu nr 1 ma być gotowy do połowy grudnia

Podziel się:

Do końca lipca mogą zgłaszać się firmy, które chciałby wykonać projekt budowlano-wykonawczy rewitalizacji fortu nr 1 w Różanie.

A do połowy grudnia powinien być gotowy. Ma zawierać propozycję zagospodarowania terenu, projekt budowlany istniejących obiektów fortecznych, kotłowni i centralnego ogrzewania, sanitarny, elektryczny i odtworzenia zachowanych częściowo na sufitach sklepień łukowych malowideł. W koszarach szyjowych ma powstać lokal gastronomiczny z salą wystawową i multimedialną, a pozostałe budynki (m.in. tradytor, poterna, bunkier obrony zapola, schron pogotowia bojowego) mają zostać odtworzone do stanu pierwotnego.
Przy projektowaniu trzeba uwzględnić zalecenia konserwatorskie, gdyż obiekt jest wpisany do rejestru zabytków. Konserwator stwierdził, że „dopuszczalne są sposoby zagospodarowania (…) na funkcje kultury, wystawiennicze, muzealne, rekreacji”. Nie wolno zmieniać oryginalnego historycznego ukształtowania terenu, w tym wysokości wałów i ich profili, głębokości fosy, nachylenia skarp. Należy także zachować naturalne transzeje (rowy będące częścią fortyfikacji) i zlikwidować wydeptane „dzikie” ścieżki.
Szczegółowy wykaz zaleceń konserwatora i plan sytuacyjny znajduje się na stronie internetowej urzędu gminy.

Elżbieta Ludwikowska

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB