Czwartek, 17 stycznia 2019. Imieniny Antoniego, Henryki, Mariana

Czy da się utyć na diecie?

2014-08-06 12:55:37 (ost. akt: 2014-08-07 09:18:42)
Kwoty diet radnych ulegają zmniejszeniu w przypadku nieobecności radnego na sesji lub na posiedzeniu komisji

Kwoty diet radnych ulegają zmniejszeniu w przypadku nieobecności radnego na sesji lub na posiedzeniu komisji

Podziel się:

Radni nie utrzymują się tylko z diet, które otrzymują za obecność na sesji. Niektórzy z nich prowadzą sklepy, inni zajmują się pracą biurową. - Dla nas diety są w pewnym sensie rekompensatą za straty, które ponosimy za nieobecność w miejscu swojej pracy- uważa Waldemar Zabielski, przewodniczący rady miejskiej w Makowie.

Wysokość diet makowskich radnych ustalona jest w formie ryczałtu miesięcznego jako procentowy udział półtorakrotności ustalonej co roku przez państwo kwoty bazowej. Niestety w papierowym wydaniu "Kuriera" (6 sierpnia) podaliśmy, złe stawki jakie otrzymują radni, ponieważ przy zbieraniu materiały do tego artykułu nikt w ratuszu nie był w stanie podać nam konkretnych kwot na poszczególnych członków rady. No koniec dostaliśmy zaś zawyżoną kwotę bazową, od której wyliczaliśmy wynagrodzenia radnych.
Kwota bazowa obecnie wynosi 1.766 zł, czyli podstawą do obliczeń diet jest kwota 2.649 zł. Przewodniczący rady otrzymuje jej 50 proc. (1324 zł), wiceprzewodniczący rady - 26 proc (688 zł). Radni pracujący w jednej komisji pobierają 16 proc. (423 zł), a w dwóch - 18 proc. (476 zł) Z kolei przewodniczący komisji stałych mają zagwarantowane 23 proc. (609 zł), a ich zastępcy - 20 proc. ( 529 zł).
Należy pamiętać jednak, że kwoty diet radnych ulegają zmniejszeniu w przypadku nieobecności radnego na sesji lub na posiedzeniu komisji odpowiednio o 20 proc. i o 10 proc.
W założeniu dieta radnych nie jest wynagrodzeniem. Ma ona teoretycznie m.in. rekompensować straty, jakie radny ponosi ze względu na nieobecność w miejscu swojej pracy, kiedy uczestniczy w sesji czy komisji. Poza tym pieniądze z diety należałoby wykorzystać na działalność związaną właśnie z pełnieniem funkcji radnego. Mogą to być zatem takie wydatki, jak zakup paliwa czy opłata za telefon. Zawsze kiedy pytaliśmy, w jaki sposób radni pełnią swoją funkcję poza sesjami i posiedzeniami komisji, mówili o spotkaniach z mieszkańcami, koniecznością przygotowania się do posiedzeń i zapoznania się z materiałami. - Po to kandydowaliśmy, aby reprezentować swoich mieszkańców i wyborców. I robić to jak najlepiej – powiedział nam Waldemar Zabielski, przewodniczący rady.
Marlena Grzeszczak

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. HANNA #1455298 | 83.31.*.* 6 sie 2014 21:40

    UTYC CHYBA CIEZKO.. MYSLALAM ZE MAJA WIECEJ SKORO MAJA LEPSZA WIEDZE NIZ BURMISTRZ.

    ! - + odpowiedz na ten komentarz