Poniedziałek, 10 grudnia 2018. Imieniny Danieli, Bohdana, Julii

Kontrole i mandaty za brak paragonu

2014-08-15 09:00:00 (ost. akt: 2014-08-14 09:02:02)
Roman Gisztarowicz, naczelnik Urzędu Skarbowego w Makowie Mazowieckim

Roman Gisztarowicz, naczelnik Urzędu Skarbowego w Makowie Mazowieckim

Podziel się:

„Weź paragon” - to letnia akcja fiskusa, który przekonuje, że to korzystne dla konsumentów, ponadto likwiduje szarą strefę i wspiera uczciwą konkurencję.

Także w powiecie makowskim zdarza się, że sprzedawcy nie wydają paragonów. W tym roku tutejszy Urząd Skarbowy przeprowadził już 200 kontroli w zakresie rzetelnego ewidencjonowania obrotów w kasach fiskalnych. - Wymierzyliśmy 16 mandatów na łączną kwotę 6 120 zł – informuje Roman Gisztarowicz, naczelnik Urzędu Skarbowego w Makowie Mazowieckim. Najniższa kwota grzywny za nieewidencjonowanie obrotów na kasie fiskalnej wynosi 168 zł, a najwyższa sięga 3 360 zł Mandat może zostać nałożony nie tylko na pracownika obsługującego kasę, ale także właściciela firmy, który nie dopilnował podwładnego.
Urzędnicy skarbówki walczą z nieuczciwymi praktykami w tym zakresie nie tylko za pomocą kar pieniężnych, ale także kampanii społecznych. Akcja „Weź paragon” ma uświadomić konsumentom, że ten „świstek” umożliwi im późniejsze dochodzenie roszczeń w przypadku sporu z przedsiębiorcą. - Biorąc paragon, ułatwiamy sobie złożenie reklamacji, mamy możliwość porównywania cen, wspieramy uczciwą konkurencja, uzyskujemy pewność, że nie zostaliśmy oszukani i zmniejszmy szarą strefę – wylicza „skarbówka”.
Jak podkreśla, rzetelne ewidencjonowanie obrotów na kasach fiskalnych jest gwarancją, że podatek zapłacony w cenie towaru trafi do budżetu państwa i posłuży do finansowania instytucji i inwestycji, z których korzystamy wszyscy, na przykład szkół czy szpitali. Uchylanie się od zobowiązań podatkowych powoduje również powstanie nieuczciwej konkurencji, która z uwagi na przykład na niższe ceny towarów czy usług niszczy legalną działalność gospodarczą.
Fiskus przypomina, że podatnicy prowadzący ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących mają obowiązek drukować paragony lub faktury z każdej sprzedaży i wydawać go nabywcy – bez żądania.

Elżbieta Ludwikowska

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. aska26 #1463468 | 82.3.*.* 18 sie 2014 08:31

  chore i tyle nie dosc ze bieda bezrobocie to chore prawa jakies Biorąc paragon, ułatwiamy sobie złożenie reklamacji, mamy możliwość porównywania cen, wspieramy uczciwą konkurencja, uzyskujemy pewność, że nie zostaliśmy oszukani i zmniejszmy szarą strefę – wylicza „skarbówka”. Przeczytaj cały tekst: Kontrole i mandaty za brak paragonu - Maków Mazowiecki http://kuriermakowski.pl/215636,Kontrole -i-mandaty-za-brak-paragonu.html#ixzz3Ai rh8DFx

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. koko #1462740 | 77.255.*.* 16 sie 2014 23:26

  Nie biore paragonu dopuki Zlodziejskie partie PO,Pis,Sld,psl są u władzy,nie będę wspolfinansował ich przepychu!!!Nie place podatków oprucz tych do ktorych jestem zmuszony by jakos egzystowc!Będe to robil dopiero jak Nowa Prawica dojdzie do wladzy,bede wiedzial dopiero ze moje pieniądze nie idą na marne!!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. miłośnik policji #1462168 | 46.115.*.* 15 sie 2014 21:49

  " (...) zapłacony w cenie towaru trafi do budżetu państwa i posłuży do finansowania instytucji i inwestycji, z których korzystamy wszyscy, na przykład szkół czy szpitali". Ha ha ha. Należy dodać, że również POsłuży do finansowania kubańskich cygar dla premiera i wykwintnych kolacji u Sowy, które zeżrą tylko politycy. O armii urzędników już nie wspomnę. Ja paragonu nie biorę.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz