Wtorek, 20 lutego 2018. Imieniny Anety, Lehca, Leona

Ruszyły „szkolne zakupy”. Ile trzeba wydać?

2014-08-17 09:00:00 (ost. akt: 2014-08-14 09:27:55)
Mieszkanka Makowa zdradziła nam, że zakupienie książek dla trójki dzieci to wydatek rzędu 1500 zł

Mieszkanka Makowa zdradziła nam, że zakupienie książek dla trójki dzieci to wydatek rzędu 1500 zł

Podziel się:

Koszt zakupu podręczników szkolnych to dla wielu rodzin ogromne obciążenie. Tym razem odetchnąć mogą rodzice pierwszoklasistów.

Końcówka sierpnia każdego roku jest tym czasem, kiedy księgarnie pękają w szwach, zaś stoiska z przyborami szkolnymi w sklepach są okupowane przez rodziców, którzy muszą skompletować wyprawkę dla swoich pociech. W związku z niedawną reformą, rodzice tegorocznych pierwszaków nie będą musieli martwić się o zakup podręczników. Każde dziecko rozpoczynające naukę w szkole podstawowej otrzyma je za darmo.
Jeśli chodzi o zestaw podręczników potrzebnych np. do klasy IV - jak dowiedzieliśmy się w jednej z makowskich księgarni - cena wynosi około 400 zł. Jednak koszt książek dla poszczególnych szkół różni się w zależności od tego, na jakie wydawnictwo decydują się nauczyciele. Uzależniony jest on także od tego, czy nauczyciel wybrał podręcznik z ćwiczeniami, czy bez. Dlatego też ciężko jest określić stałą cenę kompletu dla poszczególnych klas.
Oprócz obowiązkowych książek, konieczne jest również wyposażenie dzieciaków w przybory szkolne, takie jak: plecak, piórnik, artykuły geometryczne, plastyczne, zeszyty czy strój na wuef. To dodatkowy koszt. Rodzice uczniów często decydują się na ich zakup w supermarketach, które oferują promocyjne ceny i szeroki asortyment.
Mieszkanka Makowa zdradziła nam, że zakupienie książek dla trójki dzieci to wydatek rzędu 1500 zł. - Książki dla syna już kupiłam. Zapłaciłam za nie około 350 zł – mówi mama ucznia 2. klasy szkoły podstawowej numer 2. - Muszę jeszcze nabyć podręczniki dla moich córek. Uważam, że ceny są bardzo wysokie.

Przyjrzeliśmy się cenom artykułów szkolnych w różnych sklepach. Jak się okazuje, są one bardzo zróżnicowane:
kredki ołówkowe 12 sztuk: od 3,99 zł do 13,49 zł
Zeszyt 60-kartkowy: od 0,79 zł do 2,49 zł
Długopis: od 0,99 zł do 3,99 zł
Plastelina 12 kolorów: od 2,49 zł do 2,99 zł
Blok techniczny: od 0,99 zł do 2,15 zł
Farby: od 2,99 zł do 9, 99 zł
Plecak: od 4,99 zł do 120 zł
Piórnik: ok. 1,29 zł do 30 zł.

Ewelina Wasielewska

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB