Piątek, 14 maja 2021. Imieniny Bonifacego, Julity, Macieja

Noblowska literatura i regionalne przysmaki

2014-08-24 09:00:00 (ost. akt: 2014-08-22 09:43:18)

Podczas spotkania odczytano IV część Chłopów

Podczas spotkania odczytano IV część Chłopów

Podziel się:

W miniony czwartek 14 sierpnia od godz. 18 makowski rynek zamienił się w wieś Lipce z powieści „Chłopi” Władysława Reymonta.

Okazją do czytania tego dzieła była przypadająca w tym roku 90. rocznica przyznania jego autorowi Literackiej Nagrody Nobla, a także 200. rocznica urodzin etnografa i kompozytora Oskara Kolberga. Rynek został zaaranżowany w charakterze wiejskim - przygotowano specjalną scenografię, w której skład weszły narzędzia używane przez naszych przodków. Całość przyozdobiona została malwami oraz kwiatami charakterystycznymi dla powieści Reymonta. Wszystko to miało na celu przybliżyć zgromadzonym czasy, o których mowa w książce. Fragmenty „Chłopów” zostały odczytane przez 15 osób: Wandę Pawłowską, ks. dziekana Bonifacego Radziszewskiego, burmistrza Janusza Jankowskiego, Jadwigę Łomiak, Henrykę Brdękiewicz, dyrektor GOK-u u Szelkowie Iwonę Gutowską, Katarzynę Kamińską, Andrzeja Skrzecza, Krzysztofa Jastrzębskiego, Krzysztofa Myślaka, Martynę Jasińską, Ewę Olbryś, Marię Jastrzębowską, Tadeusza Marciniaka oraz Jolantę Włoczkowską. Odczytano część IV powieści.
Zorganizowano także degustację potraw regionalnych, przygotowanych przez członkinie Koła Gospodyń Wiejskich ze Smrocka–Dworu (gm. Szelków). Można było skosztować takich smakołyków, jak chleb ze smalcem i kiszonym ogórkiem, kompot czy piwo kozicowe.
Choć na pogodę nie można było zbytnio narzekać (było ciepło i słonecznie), to wiatr uniemożliwił zorganizowanie przygotowanej wystawy na temat Reymonta i Kolberga. Można zobaczyć ją w makowskim MDK-u.
Organizatorem wydarzenia był Miejski Dom Kultury w Makowie Mazowieckim przy współpracy z tutejszą Miejską Biblioteką Publiczną.

Ewelina Wasielewska

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. koryto.pl #1469115 | 31.61.*.* 25 sie 2014 11:34

    I ciepła państwa posada na oczyszczalni ścieków załatwiona po znajomości Panie Maślak :)

    ! - + odpowiedz na ten komentarz