Wtorek, 20 kwietnia 2021. Imieniny Agnieszki, Amalii, Czecha

Rozejm ze starostą?

2014-08-24 09:00:00 (ost. akt: 2014-08-22 09:48:30)
- Jeżeli którakolwiek gmina dołoży 50 procent do inwestycji drogowej powiatowej, to ja wezmę nawet najgorszy kredyt – tłumaczył starosta Zbigniew Deptuła

- Jeżeli którakolwiek gmina dołoży 50 procent do inwestycji drogowej powiatowej, to ja wezmę nawet najgorszy kredyt – tłumaczył starosta Zbigniew Deptuła

Podziel się:

Na ostatnim posiedzeniu różańskiej rady powrócił temat wysokości dofinansowywania powiatowych inwestycji drogowych. Obecny był starosta.

Burmistrz już wcześniej wypowiadał się, że Różan nie jest traktowany na równi z innymi gminami, gdyż oczekuje się od niego większych wkładów w te przedsięwzięcia. I te dotacje gmina powiatowi przekazywała. - Temat ten wielokrotnie był poruszany na poszczególnych komisjach i poprzednich sesjach. Teraz można zadawać pytania panu staroście – mówił przewodniczący rady Wojciech Prusik. Poprosił szefa powiatu o przedstawienie sytuacji inwestycyjnej na terenie gminy Różan.

50 procent to gwarancja
Zbigniew Deptuła przyznał, że samorząd wykazał się hojnością. Jak podkreślał, w poprzednich kadencjach powiat przeprowadzał bardzo mało inwestycji na tym terenie. Natomiast w obecnej było ich dosyć dużo. Różan dorzucił 2 mln 400 tys. zł, najwięcej w 2012 r – 1 mln 380 tys. zł. Obecnie jest wykonywana droga z półmilionowym wkładem gminy, tak jak i w zeszłym roku.
- Pytaliście państwo, dlaczego oczekuje 50-procentowego dofinansowania. Powiedziałem w poprzednich kadencjach, że jeżeli którakolwiek gmina dołoży 50 procent do inwestycji drogowej powiatowej, to ja wezmę nawet najgorszy kredyt, bo i tak uważam, że mi się ta inwestycja opłaca i jest tania – tłumaczył starosta.
Jako przyszłe przedsięwzięcia drogowe powiatu w tej gminie wskazał modernizacje dróg do Szyg i Sielunia. W najbliższym czasie ma zostać wykonana podbudowa arterii do Sielunia, a w przyszłym roku ma tam zostać wylana asfaltowa nawierzchnia. Uprzedził, że oczekuje wsparcia finansowego od Różana. - Są drogi, gdzie dokładam więcej, ale to w zależności od możliwości gminy, moich i od potrzeby inwestycji – mówił szef powiatu.

Radna dociekała
- Na ostatniej sesji pan burmistrz powiedział, że nie będzie chciał dofinansowywać powiatowych inwestycji. Jeżeli byśmy ewentualnie chcieli dofinansować te dwie drogi, o których pan mówił, to w jakim procencie powiat oczekuje od nas wsparcia? - pytała radna Jolanta Kruszewska. W odpowiedzi usłyszała, że 50-procentowa dotacja daje 100-procentową gwarancję, iż inwestycja zostanie zrealizowana. Jeśli pomoc będzie niższa, to być może przedsięwzięcie odciągnie się w czasie.
Z kolei burmistrz Piotr Świderski uściślił: - Pani radna mija się trochę z prawdą. Nie mówiłem, że nie będziemy dofinansowywać tych inwestycji, tylko, że nie w takiej wysokości, jak do tej pory, bo chciałem, żebyśmy byli traktowani jak inne samorządy. Myślę, że dojdziemy z panem starostą do konsensusu i jestem przekonany, że drogę w kierunku Szyg w przyszłym roku zrealizujemy w całości.
- Panie burmistrzu mówił pan, że będzie starał się, żeby ta droga w 100 procentach była sfinansowana ze środków powiatu. Widzimy, że nie jest to możliwe. Jednym słowem będziemy dotować tą drogę i będzie pan za tym występował, tak? - dociekała Jolanta Kruszewska. Włodarz potwierdził.

Elżbieta Ludwikowska

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. nawiedzona #1580843 | 46.215.*.* 27 lis 2014 18:02

    W kilku sprawach, nie zawsze upublicznianych, starosta poszedł panu Piotrowi na rękę, to pan Piotr musi się teraz rewanżować; nie ma że boli.

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. nawiedzony #1471929 | 37.209.*.* 28 sie 2014 19:45

    Panie burmistrzu mówił pan, że będzie starał się, żeby ta droga w 100 procentach była sfinansowana ze środków powiatu. Widzimy, że nie jest to możliwe. Jednym słowem będziemy dotować tą drogę i będzie pan za tym występował, tak?........ i za takie szczere zaczepki mistrz nie lubi Pani Joli.......

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz