Czwartek, 25 lutego 2021. Imieniny Almy, Cezarego, Jarosława

Wodę mamy w porządku

2014-08-25 09:00:00 (ost. akt: 2014-08-22 09:54:10)
W ciągu minionego roku próbki pobrano z wodociągów w 17 miejscowościach powiatu i z Makowa

W ciągu minionego roku próbki pobrano z wodociągów w 17 miejscowościach powiatu i z Makowa

Podziel się:

Wszystkie zeszłoroczne badania wody z wodociągów na terenie naszego powiatu wskazywały, że jest ona przydatna do spożycia – w niektórych przypadkach jednak warunkowo.

Jakość wody do picia jest aktualnie uregulowana przepisami zawartymi w Ustawie z 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków. Ponadto prawo to nakłada obowiązek informowania mieszkańców o przydatności wody do spożycia przez ludzi.

Badania w różnych miejscach
Wiadomości dotyczące badań wody w naszym powiecie można znaleźć na stronie internetowej Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Makowie. W ciągu minionego roku próbki pobrano z wodociągów w 17 miejscowościach powiatu i z sieci przy ul. Mazowieckiej, Przemysłowej i Wierzbowej w Makowie. Woda do badań pochodziła m.in. ze szkół, prywatnych domów i stacji uzdatniania. W ogromnej większości sanepid orzekł, że jest przydatna do picia, ale na przykład w Sypniewie - tylko warunkowo, gdyż „stwierdzono przekroczenia amonowego jonu – 1,90 mg/l i 1,87 mg/l [próbki z przychodni lekarskiej przy ul. Witosa 2 – kran w gabinecie zabiegowym i Publicznej Szkoły Podstawowej w Sypniewie – kran w kuchni - red.] przy dopuszczalnej wartości 0,50 mg/l”. W związku z tym państwowy powiatowy inspektor sanitarny w Makowie wszczął postępowanie administracyjne zakończone decyzją z dnia 12 kwietnia 2013 r., ustalając termin poprawy jakości wody do 30 sierpnia 2013 r.
Z kolei w Łukowie (gm. Karniewo) stwierdzono, że woda spełnia wymagania określone w rozporządzeniu ministra zdrowia poza nieco zwiększoną zawartością mętności i żelaza. Powtórna próba wykazała, że wszystko wróciło do normy,

Przekroczenia norm to epizody
Dyrektor PSS-E w Makowie Lucyna Pilniakowska zapewnia, iż woda w całym powiecie jest przydatna do spożycia przez ludzi. - Czasami warunkowo ze względu na przekroczenie dopuszczalnej wartości żelaza albo manganu. Dzieje się tak na przykład przy modernizacjach stacji. Ale są to drobne epizody i trwają dopóki złoża się nie ułożą – wyjaśnia.
Próbki z dwóch wodociągów w Makowie miały prawidłowe parametry, natomiast w przypadku trzeciego – przy ul. Wierzbowej - sanepid orzekł przydatność do spożycia, zauważył jednak niewielkie zanieczyszczenie mikrobiologiczne, które zniknęło po dezynfekcji sieci.

Elżbieta Ludwikowska

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB