środa, 20 stycznia 2021. Imieniny Fabioli, Miły, Sebastiana

Pieszy bez odblasku po zmierzchu – może dostać mandat

2014-08-30 12:00:00 (ost. akt: 2014-08-28 20:10:05)

Podziel się:

Z końcem sierpnia wchodzą w życie nowe przepisy obligujące pieszych do noszenia odblasków po zmierzchu.

Taki obowiązek będą miały osoby poruszające po zmroku poza obszarem zabudowanym. - przepisów ma służyć poprawie bezpieczeństwa na drogach i zminimalizować liczbę wypadków z udziałem pieszych. Do tragicznych zdarzeń z udziałem tak zwanych niechronionych uczestników ruchu drogowego, czyli pieszych i rowerzystów, dochodzi najczęściej poza terenem zabudowanym, po zmroku – zaznacza policja.
Jak informuje, pieszy, idący poboczem bez elementów odblaskowych czy oświetlenia, jest dla kierowców niedostatecznie widoczny. Kierujący pojazdem dostrzega go w odległości ok. 15, 20 metrów. Mając na sobie kamizelkę odblaskową lub inne tego typu elementy, dostrzegany jest już z odległości 150 a nawet 300 metrów – to pozwala na wykonanie bezpiecznego manewru przez szofera. Stróże prawa podkreślają, że pieszy, poruszający się po zmierzchu bez odblasków stwarza poważne zagrożenie bezpieczeństwa dla siebie, a także innych uczestników ruchu drogowego.
Ostrzegają, że od 31 sierpnia wobec pieszych nie stosujących się do nowego przepisu, policjanci mogą stosować pouczenia, mandaty karne lub skierować wniosek o ukaranie do sądu.
Oprac. el


Znowelizowane brzmienie art. 11 Ustawy Prawo o ruchu drogowym
4a. Pieszy, poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB