Czwartek, 13 maja 2021. Imieniny Agnieszki, Magdaleny, Serwacego

Plaga nieszczęść opanowana

2014-10-20 12:00:00 (ost. akt: 2014-10-24 20:49:36)

Podziel się:

Wybuch bomby w szkole, skażenie ujęcia wody, kolizja, powódź i pożar – to scenariusze ćwiczeń obronnych na terenie naszego powiatu.

Przeprowadzono je 24 i 25 września pod kryptonimem „MAKOVIA 2014”. Zaangażowanych było mnóstwo osób (ok. 500) i instytucji, m.in.: burmistrz Makowa i Różana, wójtowie wszystkich gmin, kierownictwo powiatowych służb, inspekcji i straży, dyrektorzy szkół, poradni psychologiczno-pedagogicznej, urzędu pracy, centrum pomocy rodzinie, Akcja Kurierska, Zespoły Zarządzania Kryzysowego oraz pracownicy starostwa. Współpracowali z Wojskową Komendą Uzupełnień w Ostrołęce i Wydziałem Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego urzędu wojewódzkiego.
Zadania, z jakimi przyszło im się zmierzyć, to: zagrożenie powodziowe w dorzeczu Narwi, czyli na terenie gmin Różan, Rzewnie i Młynarze, pożary przestrzenne w gminach Krasnosielc, Płoniawy-Bramura oraz Czerwonka. W Zespole Szkół nr 2 w Makowie wybuchła tzw. brudna bomba (powodująca skażenie promieniotwórcze), ładunek eksplodował także w gimnazjum w Sypniewie, w Magnuszewie Dużym (gm. Szelków) skażone zostało ujęcie wody, a w Żabinie Karniewskim doszło do kolizji.
Odprawę podsumowującą powiatowo-gminne ćwiczenia obronne i obrony cywilnej 9 października przeprowadził wicestarosta Janusz Gójski, pełniący funkcję przewodniczącego Zespołu Kontroli i Oceny Ćwiczenia oraz kierownik Zespołu Autorskiego. - Podsumowując ćwiczenie (…) pozytywnie ocenił jego przygotowanie i przeprowadzenie - informuje Paulina Godlewska ze Starostwa Powiatowego w Makowie.
Janusz Gójski podkreślił, że uzyskane uwagi, wnioski i spostrzeżenia powinny zostać wykorzystane do korekt m.in.: Planów operacyjnych, Planów obrony cywilnej, Planów zarządzania kryzysowego, Planów przygotowania podmiotów leczniczych oraz dokumentacji funkcjonowania komponentów powiatowo-gminnych Systemów Stałych Dyżurów.
Kolejne takie ćwiczenia zostaną przeprowadzone w trzecim kwartale 2016 r.
el

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB