Niedziela, 18 kwietnia 2021. Imieniny Apoloniusza, Bogusławy

Najpierw trzeba zbadać finanse miasta

2014-11-28 08:25:36 (ost. akt: 2014-11-28 08:25:39)

Podziel się:

- Przede wszystkim chciałbym się uporać z niepokojącym zadłużeniem i dokonać audytu finansów publicznych, dzięki czemu możliwe będzie zdiagnozowanie rzeczywistego stanu tychże finansów – opisuje priorytety Tadeusz Ciak, który po kilkuletniej przerwie wróci na fotel burmistrza Makowa Mazowieckiego.

Marlena Grzeszczak: Czy planuje Pan jakieś rychłe zmiany w kadrach urzędniczych? Jeśli tak, proszę wskazać na jakich stanowiskach i czy ma Pan już określone osoby do wzmocnienia ratusza i jednostek podległych? Czy zamierza Pan współpracować z obecną kadrą kierowniczą – wiceburmistrzem, skarbnikiem i sekretarz miasta?

Tadeusz Ciak: Przede wszystkim trzeba być wymagającym, ale też sprawiedliwym. Trzeba dać szanse osobom, które mają pasje i otwarte głowy, co powinno przełożyć się na działanie poza schematem i innowacyjne pomysły. Ale trudno jest to osiągnąć bez tworzenia dobrego klimatu i przyjaznej atmosfery.
Kadra urzędnicza ma być jak jedna drużyna z jasno określonymi kompetencjami, bez żadnych niedomówień. Będę oczekiwał współpracy i lojalności. Najwięcej będę wymagał od kierowników referatów i podległych jednostek, którzy bezpośrednio będę odpowiadali za efekty pracy swych podwładnych. Zmiany kadrowe w urzędzie miasta, jeżeli miałyby nastąpić, muszą być poprzedzone dokładną analizą każdego stanowiska pracy, zakresu obowiązków, kompetencji pracownika.

Czy były już prowadzone jakieś rozmowy w sprawie koalicji w radzie miasta? Czy Pana zdaniem da się ją dość łatwo w obecnym składzie zbudować?


Dla mnie najważniejsi są mieszkańcy Makowa i rozwój naszej małej ojczyzny. Jestem w stanie porozumieć się z każdym, kto tak myśli i ma podobne priorytety. Na szczeblu samorządu nie jest ważna przynależność partyjna, tylko ludzie i to, co mają do zaoferowania. Będę współpracował ze wszystkimi, którzy podobnie jak ja chcą służyć mieszkańcom i pracować na rzecz korzystnych zmian i rozwoju miasta.


Co z pozyskiwaniem środków z Unii Europejskiej? Czy będzie osobna komórka w urzędzie w tym zakresie?


Nasze miasto nie poczyniło skutecznych starań w pozyskiwaniu funduszy. Perspektywa 2014 – 2020 to ostatni budżet unijny, w którym jest tak dużo środków. Ale też nie oszukujmy się, o te pieniądze jest coraz trudniej aplikować. Jeżeli teraz nie wykorzystamy tej szansy nigdy już nie nadrobimy dystansu, jaki dzieli nas od wielu samorządów. Chcę, aby urząd był partnerem dla mieszkańców, inspiratorem przedsięwzięć lokalnych i pomocnikiem w działaniach obywateli, szkół, organizacji, oraz firm z naszego terenu. Aby służył pomocą organizacyjną, prawną i merytoryczną i uważam, że powinien się tym zajmować wydział promocji.


Jak Pana zdaniem powinna się ułożyć sprawa ciepłownictwa i spółki „Juma”? Kto powinien za co w tym zakresie odpowiadać? Czy będzie Pan zmieniał coś we władzach „Jumy”?

Decyzja miasta o zawiązaniu spółki ciepłowniczej wraz ze Spółdzielnią Mieszkaniową „Jubilatka” była możliwie najlepszym rozwiązaniem wytyczającym kierunek, którym aktualnie podążamy i którego nie zamierzam zmienić. Oczywistym jest to, że priorytetem będzie budowa centralnej ciepłowni i doprowadzenie sieci z tanim ciepłem systemowym do wszystkich chętnych odbiorców. Zlikwiduje to w znacznym stopniu uciążliwe zanieczyszczanie powietrza w mieście, zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym, a także, co najważniejsze, obniży koszty ogrzewania.


Co jest priorytetem dla Pana jeśli chodzi o inwestycje? Od czego będzie chciał Pan zacząć w mieście?

Przede wszystkim chciałbym się uporać z niepokojącym zadłużeniem i dokonać audytu finansów publicznych, dzięki czemu możliwe będzie zdiagnozowanie rzeczywistego stanu tychże finansów. Należy dokładnie przeanalizować profil wydatków, mając na uwadze przede wszystkim ich efekt końcowy. Zadaniem burmistrza jest skuteczne działanie i osiągnięcie zamierzonych celów, a na to jestem gotowy. Jeżeli będziemy wydawać rozsądnie grosz publiczny wsparty środkami z zewnątrz, to możemy z nadzieją patrzeć w przyszłość, a pomysłów na ich wydawanie na pewno nam nie zabraknie.

Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Ja #1602759 | 95.40.*.* 9 gru 2014 22:11

  Już zadbał o finanse 12030 gratulacje

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Ja #1589882 | 77.113.*.* 1 gru 2014 18:51

  Przecieki już są Gadomski zastępcą Dąbrowski został już przewodniczącym który podlega Gadomskiemu a Napiórkowski dyrektorem Jumy . I już mamy miasto rozwojowe hahaha

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. też kierowca #1583837 | 151.248.*.* 28 lis 2014 18:25

  nie martw się o kompetencje kierowcy samochodu dostawczego, podkształcił się i widać zazdrość Cię zżera, że pewnie zostałeś daleko z tyłu

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. .... #1583373 | 185.13.*.* 28 lis 2014 15:50

  Za finanse makowa odpowiada człowiek który wcześniej pracował jako kierowca samochodu dostawczego i prosto z tego stanowiska został skarbnikiem miasta - czy to nie daje do myślenia....

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. Ciaku myśl #1582412 | 77.255.*.* 28 lis 2014 10:13

  Nie bierz na współpracowników Gadomskiego i Napióra bo będziesz ja Jantol kukiełką na sznurkach

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

Komentowane artykuły

więcej »